Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
CLR® PRO Calcium, Lime and Rust Remover, 128oz Bottle, 4/Carton
Manufacturer Number: CL-4PRO
Number: JEL-CL4PRO
Safety Data Sheets:
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | JEL-CL4PRO |
| Description: | CLR® PRO Calcium, Lime and Rust Remover, 128oz Bottle, 4/Carton |
| Additional Information: |
Powerful multi-use cleaner dissolves even the hardest buildup. Blasts deposits from stainless steel, glassware, tile, glass and fiberglass, tea and coffee pots, humidifiers, tubs, toilets and sinks. Zaps rust stains from stucco, brick, porcelain, chrome and metal. Descaling formula contains no alcohol, ammonia, bleach or phosphates. Application: Multiple Surfaces; Bathtubs; Toilets; Sinks; Pots; Pans; Dishwashers; Washing Machines; Humidifiers; Applicable Material: Glass; Stainless Steel; Chrome; Porcelain; Metal; Stucco; Brick; Ceramic.
|
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CL-4PRO |
| Manufacturer Name: | JELMAR, LLC |
| Hazardous: | No |
| Suggested List Price: | $186.33 |
| Replaces: | 604-901 |
| Case count | 4 |
| Unspsc | 47131805 |
| Keywords | Calcium, Calcium Deposits, Chemicals, Cleaners, Cleaning Supplies, Cleansers, Facilities, Kitchen, Lime, Lime Removers, Maintenance, Restroom, Rust, Rust Removers, Upkeep |
| Applicable Material | Vinyl |
| Scent | Unscented |
| Case Count | 4 |
| Compliance Standards | Kosher Certified |
| Packing Type | Bottle |
| Capacity (Volume) | 128 oz |
| Dirt Types | Rust |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Cleaners & Detergents-Descaler/Cleane |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Application | Descaler/Cleaner |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Physical Form | Liquid |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 33.61997 |
| Height: | 12.5 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 12.5" x 12.5" |
| Upc Code: | 10078291122326 |
| Case Cube: | 1.13028 |
| Weight: | 38.0 |
| Width/Diameter: | 12.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Pack: | 4/Case |
| Upc Code: | 00078291210835 |
| Unit: | |
| Unit Pack: | 4 |
| Weight: | 9.5 |

0



