Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
AT-A-GLANCE® Undated Teacher's Planner Weekly, Two-Page Spread (Nine Classes), 10.88 x 8.25, Black Cover
Manufacturer Number: 8015505
Number: AAG-8015505
Add item to cart:
$23.69
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AAG-8015505 |
| Description: | AT-A-GLANCE® Undated Teacher's Planner Weekly, Two-Page Spread (Nine Classes), 10.88 x 8.25, Black Cover |
| Additional Information: |
Great for busy teachers to plan their lessons and keep information organized. Space for nine subjects per two-page spread. Special pages include class record, 10-week grading record, seating chart and notes. Unruled daily blocks provide plenty of room for all types of information. Wirebound with black cover. Great for busy teachers to plan their lessons and keep information organized. Space for nine subjects per two-page spread. Special pages include class record, 10-week grading record, seating chart and notes. Unruled daily blocks provide plenty of room for all types of information. Wirebound with black cover. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 8015505 |
| Manufacturer Name: | AT-A-GLANCE |
| Suggested List Price: | $23.69 |
| Supplier categories | School Supplies, Teacher & Classroom Supplies, Lesson Planners & Record Books |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 14111531 |
| Keywords | AT-A-GLANCE, Book, Class, Class Record, Classroom, Education, Grading, Notebook, Notebooks, Outlines, Planning Book, Recycled, Schedule, Schools, Spiral, Spiral Notebook, Students, Teacher's, Teacher's Plan, Teacher's Plan Book, Teacher's Planning, Teachers, Wirebound Notebook |
| Academic Year | Yes |
| Dated/Undated | Undated |
| Sheet Size | 10.88 x 8.25 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Lesson Planners |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Separate Sections | Class Records, Notes/Memos, Seating Charts |
| Footnote 2 | Simulated Leather Cover |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cover Color(s) | Black |
| Binding Type | Wire-O: Twin-Wire |
| Paper Color(s) | White |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Calendar Format | Weekly |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Planner/Record Format | Two-Page Spread (Nine Classes) |
| Calendar Term | 12-Month (July to June) |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 29.89463 |
| Height: | 0.7 |
| Length: | 10.9 |
| Shipping Dimensions: | 10.9" x 6.0" x 0.7" |
| Upc Code: | 038576847064 |
| Case Cube: | 0.02649 |
| Weight: | 0.792 |
| Width/Diameter: | 6.0 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 25.62988 |
| Height: | 9.173 |
| Length: | 11.62 |
| Shipping Dimensions: | 11.62" x 3.298" x 9.173" |
| Upc Code: | 30038576847065 |
| Case Cube: | 0.20343 |
| Weight: | 5.214 |
| Width/Diameter: | 3.298 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 22.27518 |
| Height: | 13.752 |
| Length: | 12.315 |
| Shipping Dimensions: | 12.315" x 9.562" x 13.752" |
| Upc Code: | 50038576847069 |
| Case Cube: | 0.93714 |
| Weight: | 20.875 |
| Width/Diameter: | 9.562 |
| Unit: Pallet | |
| Unit: | Pallet |
| Upc Code: | 80038576847060 |





