Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® AdaptivErgo® Two-Tier Sit-Stand Lifting Workstation 35.12" x 31.1" 5.91" to 19.69", Black
Manufacturer Number: AEWR2B
Number: ALE-AEWR2B
Add item to cart:
$560.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-AEWR2B |
| Description: | Alera® AdaptivErgo® Two-Tier Sit-Stand Lifting Workstation 35.12" x 31.1" 5.91" to 19.69", Black |
| Additional Information: |
These lifting workstations turn any desk into an ergonomic sit-stand station. Raise and lower with ease. Two-tiered worksurface and keyboard/mouse platform for better ergonomics. Platform's rear-notched design accommodates most monitor arms. Neatly route cables behind display. Designed specifically for use with the Alera® AdaptivErgo™ Monitor Arms. Smart space-saving design stays within your desk space and raises vertically within the same plane; no having to step back and out when in the raised position. Reinforced base for stability at any height; will not flip or height-drop even when leaning on the workstation. Non-skid silicone pads protect your work surface from scuffs and scratches. High-quality top surface is water- and dent-resistant. Ready out of the box so no installation required. These lifting workstations turn any desk into an ergonomic sit-stand station. Raise and lower with ease. Two-tiered worksurface and keyboard/mouse platform for better ergonomics. Platform's rear-notched design accommodates most monitor arms. Neatly route cables behind display. Designed specifically for use with the Alera® Monitor Arms. Smart space-saving design stays within your desk space and raises vertically within the same plane. No having to step back and out when in the raised position. Reinforced base for stability at any height. Will not flip or height-drop even when leaning on the workstation. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | AEWR2B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Sit-Stand Desks |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 44110000 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | 35 lb |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Height (Min) | 5.91" |
| Edge Detail Profile | Beveled |
| Caster/Glide/Wheel | Four Protective Surface Pads |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Keyboard/Mouse Platform Color | Black |
| Worksurface/Base Color | Black |
| Overall Width (Max) | 35.12" |
| Keyboard Platform Width (Max) | 25.19" |
| Worksurface Depth | 23.38" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | Alera® AdaptivErgo® |
| Color Family | Black |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | Yes |
| Overall Height (Max) | 19.69" |
| Pedestal Count | 0 |
| Worksurface Width | 35.13" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Overall Depth (Max) | 31.1" |
| Global Product Type | Sit/Stand Desk-Mounted Adjustable-Height Desks |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Keyboard Platform Depth (Max) | 9.13" |
| Lift Range (Max) | 19.63" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.10024 |
| Height: | 8.07 |
| Length: | 39.48 |
| Shipping Dimensions: | 39.48" x 26.0" x 8.07" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.7938 |
| Weight: | 62.8 |
| Width/Diameter: | 26.0 |





