Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® AdaptivErgo® Laptop Lifting Workstation 31.25" x 12.63" 1.38" to 16", Black/Silver
Manufacturer Number: AEWR7B
Number: ALE-AEWR7B
Add item to cart:
$349.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-AEWR7B |
| Description: | Alera® AdaptivErgo® Laptop Lifting Workstation 31.25" x 12.63" 1.38" to 16", Black/Silver |
| Additional Information: |
Ideal for laptops and perfect for small spaces, homes, and personal offices. Aluminum base construction provides a sleek, lighter and elegant look. Slim height, adjustable laptop desk turns any space into an adjustable height sit-to-stand workstation. Raise and lower with ease within a 14.5" range. Raises and lowers vertically within the same plane so there's no need to step back and out when in the raised position. Non-skid rubber pads protect work surface from scratches or scuffs. Lightweight (less than 15 lb) and compact design allows for easy storage when not in use. Ideal for laptops and perfect for small spaces, homes, and personal offices. Aluminum base construction provides a sleek, lighter and elegant look. Slim height, adjustable laptop desk turns any space into an adjustable height sit to stand workstation. Raise and lower with ease within a 14.5" range. Raises and lowers vertically within the same plane so there's no need to step back and out when in the raised position. Non-skid rubber pads protect work surface from scratches or scuffs. Lightweight (less than 15 lb) and compact design allows for easy storage when not in use. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | AEWR7B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Sit-Stand Desks |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56111500 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height (Min) | 1.38" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Width | 31.25" |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Worksurface Thickness | 0.5" |
| Weight (Fully Assembled) | 15 lb |
| Color Family | Black |
| Overall Height (Max) | 16" |
| Worksurface Depth | 12.63" |
| Series Name | Alera® AdaptivErgo® |
| Worksurface Material | Medium-Density Fiberboard (MDF) |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Overall Depth (Max) | 12.63" |
| Lift Range (Max) | 14.5" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Worksurface/Base Color | Black/Silver |
| Number of Shelves | 0 |
| Base Material | Aluminum |
| Weight Capacity | 13.25 lb |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width (Max) | 31.25" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Global Product Type | Sit/Stand Free-Standing Adjustable-Height Desks |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 16.81894 |
| Height: | 3.2 |
| Length: | 34.4 |
| Shipping Dimensions: | 34.4" x 15.4" x 3.2" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.98104 |
| Weight: | 16.5 |
| Width/Diameter: | 15.4 |





