Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® AdaptivErgo® Sit-Stand Two-Stage Electric Height-Adjustable Table Base 48.06" x 24.35" 27.5" to 47.2", Black
Manufacturer Number: HT2SSB
Number: ALE-HT2SSB
Add item to cart:
$943.84
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-HT2SSB |
| Description: | Alera® AdaptivErgo® Sit-Stand Two-Stage Electric Height-Adjustable Table Base 48.06" x 24.35" 27.5" to 47.2", Black |
| Additional Information: |
Table tops and bases are sold and shipped separately—ORDER BOTH. Set the perfect height when sitting or standing. Electric, two-stage, height-adjustable base with standard up-and-down controls. Dual-motor design with lift/lower speeds of up to 0.8" per second (depending on load). 250 lb maximum lift capacity and a 19" height range (from 27.5" to 47.25"). Powder-coated steel frame with cross bars prevents "racking" while enhancing overall stability. Attaches to most common table-tops ranging from 47.5" to 72" in width, 24" to 36" in depth. Integrated cable management channels and an included 9.8 ft power cord. Quick setup with fold-out legs—requires minimal assembly. Adjustable leveling glides to compensate for uneven floors. Flexible, productive, ergonomic. These height-adjustable tables allow the user to move from sitting to standing with one touch. A great solution to retro-fit existing worksurfaces and add ergonomics to the office infrastructure. Solutions for every size, budget and requirement with electric or pneumatic controls. Bases accept most common sized worksurfaces. Strong powder coated steel frame with cross bars provides stability and prevents racking. Adjustable leveling glides to compensate for uneven floors. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HT2SSB |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $1,155.00 |
| Supplier categories | Furniture, Tables, Table Bases/Legs |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101706 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Desk, Electronic Table, Height Adjustable, Table, Tables |
| Package Includes | Worksurface Mounting Brackets, Transformer, Up/Down Control Panel, Hardware |
| Base Type | Two-Stage Electric Height-Adjustable with Up/Down Controls |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Overall Depth | 24.35" |
| Caster/Glide/Wheel | Leveling Glides |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base Color | Black |
| Color Family | Black |
| Overall Width | 48.06" |
| Height (Max) | 47.2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Height (Min) | 27.5" |
| For Use With | Alera® ALETT Rectangular Table Tops |
| Base/Leg Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 250 lbs evenly distributed |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards, UL Listed |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 15.78231 |
| Height: | 8.27 |
| Length: | 46.26 |
| Shipping Dimensions: | 46.26" x 16.54" x 8.27" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.0425 |
| Weight: | 63.8 |
| Width/Diameter: | 16.54 |





