Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Interval Series Swivel Task Stool Supports Up to 275 lb, 23.93" 34.53" Seat Height, Black Faux Leather
Manufacturer Number: IN4616
Number: ALE-IN4616
Add item to cart:
$354.08
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-IN4616 |
| Description: | Alera® Interval Series Swivel Task Stool Supports Up to 275 lb, 23.93" 34.53" Seat Height, Black Faux Leather |
| Additional Information: |
Back height adjustability. Molded plastic shell resists impact. Waterfall seat edge helps relieve pressure points on the underside of legs. Adjustable footring for optimal feet positioning. Five-star base with casters for easy mobility. Optional arms sold separately. Compact and comfortable—Ideal for all-day seating in tight spaces. Molded plastic, impact-resistant shell. Waterfall seat edge helps relieve pressure points on the underside of legs. Back height adjustment for optimal lumbar support. Durable upholstery designed to resist abrasions and fading. Optional Arms sold separately. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | IN4616 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $425.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Chairs/Stools, Chairs/Stools-Chairs with Casters, Furniture, Office, Seating, Seats, Workstations |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | PVC-Free Faux Leather |
| Arms Included | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Color Family | Black |
| Multi-Task Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Width Maximum | 16.53" |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Seat Surface Material Family | Faux Leather |
| Seat Color | Black |
| Overall Height Maximum | 51.57" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Overall Height Minimum | 41.73" |
| Back Surface Material Family | Faux Leather |
| Product Compostability Indicator | N |
| Base/Frame Color | Black |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Overall Depth Maximum | 29.13" |
| Overall Width Maximum | 27.16" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| For Use With | Alera® Optional Height-Adjustable, Fixed-Height T-Arms |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. Optional Arms sold and shipped separately. |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Width Maximum | 18.11" |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Back Height Minimum | 18.5" |
| Seat Height Minimum | 23.93" |
| Seat Height Maximum | 34.53" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Asynchronous Control | No |
| Knee Tilt | No |
| Seat Depth Maximum | 15.74" |
| Seat Surface Material | PVC-Free Faux Leather |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Back Height Maximum | 19.29" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.7454 |
| Height: | 12.99 |
| Length: | 26.97 |
| Shipping Dimensions: | 26.97" x 25.79" x 12.99" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 5.22875 |
| Weight: | 35.27 |
| Width/Diameter: | 25.79 |





