Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Mota Series Big and Tall Stool Supports Up to 450 lb, 28.74" 32.67" Seat Height, Black
Manufacturer Number: MT4610
Number: ALE-MT4610
Add item to cart:
$723.06
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-MT4610 |
| Description: | Alera® Mota Series Big and Tall Stool Supports Up to 450 lb, 28.74" 32.67" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Generously padded, contoured seating that's ideal for the big and tall user. Reinforced seating structure and steel base for maximum reliable support. Enhanced padding and fabrics for extra support all day long. Welded integrated foot ring for leg support. Height-adjustable, soft-padded, T-arms for optimal arm positioning. Waterfall seat edge reduces pressure points at the back of the knees. Generously padded contoured seating ideal for the big and tall user. Reinforced seating structure and steel base for maximum reliable support. Enhanced padding and fabrics for extra support all-day long. Height-adjustable soft-padded T-arms for optimal arm positioning. Waterfall seat edge reduces pressure points at the back of the knees. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | MT4610 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $888.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | 450, Alera, Alera Mota, Alera Mota Series, Big and Tall, Chair, Chairs, Mota450, Seating, Silla, Stool, Taburette |
| Overall Width Maximum | 29.72'' |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, General Office & Task, Specialty |
| Arm Height From Seat | 5.5" |
| Base/Frame Color | Black |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Weight Capacity | Supports Up to 450 lb |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Depth Maximum | 31.3" |
| Posture Lock | No |
| Back Surface Material | Fabric |
| Arms Included | Yes |
| Seat Width Maximum | 21.65" |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Back Width Maximum | 18.5" |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 5% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Color Family | Black |
| Overall Height Maximum | 49.6" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Type | T-Bar |
| Seat Height Minimum | 28.74" |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Multi-Task Control | No |
| Distance Between Arms | 20.07" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Back Height Maximum | 21.65'' |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Back Height Adjustment | No |
| Arm Adjustability | Height |
| Armrest Color | Black |
| Seat Height Maximum | 32.67" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Height Minimum | 45.66" |
| Knee Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Depth Maximum | 19.29" |
| Seat Color | Black |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.63779 |
| Height: | 17.32 |
| Length: | 28.34 |
| Shipping Dimensions: | 28.34" x 26.96" x 17.32" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 8.51032 |
| Weight: | 65.0 |
| Width/Diameter: | 26.96 |





