Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Strada Series High-Back Swivel/Tilt Top-Grain Leather Chair Supports Up to 275 lb, 17.91" 21.85" Seat Height, Black
Manufacturer Number: SR41LS10B
Number: ALE-SR41LS10B
Add item to cart:
$671.23
/ Carton
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-SR41LS10B |
| Description: | Alera® Strada Series High-Back Swivel/Tilt Top-Grain Leather Chair Supports Up to 275 lb, 17.91" 21.85" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Tailored seat and back with top-grain leather upholstery. Waterfall seat reduces pressure at the back of knees. Roll armrests with padded leather caps for added comfort. Heavy-duty nylon base has dual-wheel casters for easy mobility. (alternative casters are available). Tailored seat and back. Tailored seat and back with top-grain leather upholstery. Roll armrests with padded leather arm caps. Waterfall seat reduces pressure at the back of knees. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | SR41LS10B |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $763.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56112104 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Alera Strada Series, Chairs, Furniture, Office, Seating, Seats, Sofas, Workstations |
| Seat Color | Black |
| Back Height Maximum | 27.16" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Armrest Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 19.29" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Seat Surface Material | Top-Grain Leather |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 21.85" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Height Adjustment | No |
| Multi-Task Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management |
| Color Family | Black |
| Back Color | Black |
| Overall Width Maximum | 28.27'' |
| Arm Type | Padded Loop |
| Back Surface Material Family | Genuine Leather |
| Caster/Glide Details | Five Dual-Wheel Nylon Casters |
| Posture Lock | No |
| Arm Height From Seat | 9.84" |
| Back Surface Material | Top-Grain Leather |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Width Maximum | 20.86" |
| Base/Frame Color | Black |
| Overall Depth Maximum | 27.95" |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Integral Lumbar Support | No |
| Back Width Maximum | 20.47" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height Maximum | 47.24" |
| Arms Included | Yes |
| Distance Between Arms | 20.07" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Overall Height Minimum | 43.3" |
| Seat Height Minimum | 17.91" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.47838 |
| Height: | 14.37 |
| Length: | 31.5 |
| Shipping Dimensions: | 31.5" x 25.6" x 14.37" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 6.706 |
| Weight: | 50.15 |
| Width/Diameter: | 25.6 |





