Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Valencia™ Series Mobile Workstation Desk 41.38" x 23.63" 30", Espresso
Manufacturer Number: VA204224ES
Number: ALE-VA204224ES
Add item to cart:
$516.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-VA204224ES |
| Description: | Alera® Valencia™ Series Mobile Workstation Desk 41.38" x 23.63" 30", Espresso |
| Additional Information: |
Portable mobile workstation desk goes anywhere you need it in your busy office. Scaled to fit in tight spaces, and designed so it can pass through standard doorways to go from room to room. Full width, full-extension, slide-out keyboard tray. Commercial-grade laminate worksurface and side panels are water, scratch, and dent-resistant. Charcoal accent line under worksurface adds a distinctive touch. Protective edge banding helps prevent damage from bumps. Two grommets for wire management and undermount interior shelf holds wires when moving. Three-fourths height back modesty panel for privacy. Four casters (two locking) for mobility. Management office solutions featuring versatility to spare. Durable woodgrain laminate finishes. Commercial-grade 1" thick worksurface and side panels are water-, scratch- and dent-resistant, featuring protective 3 mm edge banding. Matching finishes throughout the Valencia™ Series desk, bookcase, storage and conference table components. Leveling glides compensate for uneven floors. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VA204224ES |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Computer Desks & Mobile Workstations |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Keyboard Platform Depth (Max) | 16" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width (Max) | 41.38" |
| Caster/Glide/Wheel | Four Hooded Casters (Two Locking) |
| Series Name | Alera® Valencia™ Series |
| Pedestal Count | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Number of Shelves | 1 |
| Worksurface/Base Color | Espresso |
| Overall Depth (Max) | 23.63" |
| Keyboard Platform Width (Max) | 39.5" |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Global Product Type | Portable Desks & Mobile Workstations |
| Shelf Color | Espresso |
| Overall Height (Max) | 30" |
| Keyboard/Mouse Platform Color | Espresso |
| Color Family | Brown |
| Edge Detail Profile | 3 mm Protective Edge Band |
| Number of Drawers | 0 |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this desk are not suitable for all floor types. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shelf Type(s) | Undermount Utility |
| Shelf Width | 39.5" |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| For Use With | Alera® Sedina Series and Valencia™ Series Components |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Base Material | Laminate |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Worksurface Material | Woodgrain Laminate |
| Shelf Depth | 16" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.00647 |
| Height: | 6.3 |
| Length: | 44.09 |
| Shipping Dimensions: | 44.09" x 26.77" x 6.3" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.30314 |
| Weight: | 99.0 |
| Width/Diameter: | 26.77 |





