Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Valencia™ Series Mobile Workstation Desk 41.38" x 23.63" 30", Mahogany
Manufacturer Number: VA204224MY
Number: ALE-VA204224MY
Add item to cart:
$516.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-VA204224MY |
| Description: | Alera® Valencia™ Series Mobile Workstation Desk 41.38" x 23.63" 30", Mahogany |
| Additional Information: |
Portable mobile workstation desk goes anywhere you need it in your busy office. Scaled to fit in tight spaces, and designed so it can pass through standard doorways to go from room to room. Full width, full-extension, slide-out keyboard tray. Commercial-grade laminate worksurface and side panels are water, scratch, and dent-resistant. Charcoal accent line under worksurface adds a distinctive touch. Protective edge banding helps prevent damage from bumps. Two grommets for wire management and undermount interior shelf holds wires when moving. Three-fourths height back modesty panel for privacy. Four casters (two locking) for mobility. Management office solutions featuring versatility to spare. Durable woodgrain laminate finishes. Commercial-grade 1" thick worksurface and side panels are water-, scratch- and dent-resistant, featuring protective 3 mm edge banding. Matching finishes throughout the Valencia™ Series desk, bookcase, storage and conference table components. Leveling glides compensate for uneven floors. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VA204224MY |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Computer Desks & Mobile Workstations |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Keyboard Platform Width (Max) | 39.5" |
| Shelf Type(s) | Undermount Utility |
| Keyboard/Mouse Platform Color | Walnut |
| Shelf Color | Walnut |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this desk are not suitable for all floor types. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Series Name | Alera® Valencia™ Series |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Material | Woodgrain Laminate |
| Shelf Depth | 16" |
| Worksurface/Base Color | Mahogany |
| Color Family | Mahogany |
| Edge Detail Profile | 3 mm Protective Edge Band |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width (Max) | 41.38" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Base Material | Laminate |
| Overall Depth (Max) | 23.63" |
| Overall Height (Max) | 30" |
| Global Product Type | Portable Desks & Mobile Workstations |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| For Use With | Alera® Sedina Series and Valencia™ Series Components |
| Number of Shelves | 1 |
| Caster/Glide/Wheel | Four Hooded Casters (Two Locking) |
| Number of Drawers | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Keyboard Platform Depth (Max) | 16" |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Shelf Width | 39.5" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pedestal Count | 0 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.00647 |
| Height: | 6.3 |
| Length: | 44.09 |
| Shipping Dimensions: | 44.09" x 26.77" x 6.3" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.30314 |
| Weight: | 99.0 |
| Width/Diameter: | 26.77 |





