Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Valencia™ Series Reception Desk with Transaction Counter 71" x 35.5" 29.5" to 42.5", Mahogany
Manufacturer Number: VA327236MY
Number: ALE-VA327236MY
Add item to cart:
$716.16
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-VA327236MY |
| Description: | Alera® Valencia™ Series Reception Desk with Transaction Counter 71" x 35.5" 29.5" to 42.5", Mahogany |
| Additional Information: |
Ideal for transacting business or welcoming guests. Commercial-grade laminate work surface and side panels are water-, scratch- and stain-resistant. Bow-shaped transaction counter and high-sided panels for privacy. Protective 3mm edge banding helps prevent damage from bumps. Two grommets for cable and wire management. Leveling glides help compensate for uneven floors. Management office solutions featuring versatility to spare. Durable woodgrain laminate finishes. Commercial-grade 1" thick worksurface and side panels are water-, scratch- and dent-resistant, featuring protective 3 mm edge banding. Matching finishes throughout the Valencia™ Series desk, bookcase, storage and conference table components. Leveling glides compensate for uneven floors. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | VA327236MY |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $897.00 |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Reception & Transaction Desks |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101703 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keywords | Alera, Alera Valencia Series, Desks, Escritoire, Furniture, Office Suites, Workstations, Writing-Table |
| Number of Drawers | 0 |
| Worksurface/Base Color | Mahogany |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Height (Max) | 42.5" |
| Caster/Glide/Wheel | Four Leveling Glides |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Overall Width (Max) | 71" |
| Overall Depth (Min) | 29.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 35.5" |
| Series Name | Alera® Valencia™ Series |
| For Use With | Alera® Valencia™ Series Reversible Reception Return and Alera® Tackboards |
| Edge Detail Profile | 3 mm Protective Edge Band |
| Color Family | Mahogany |
| Worksurface Material | Woodgrain Laminate |
| Global Product Type | Reception & Counter Desks |
| Worksurface Shape | Rectangular, Curved Front |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Overall Height (Min) | 29.5" |
| Pedestal Count | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 17.23013 |
| Height: | 5.91 |
| Length: | 75.2 |
| Shipping Dimensions: | 75.2" x 45.47" x 5.91" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 11.69463 |
| Weight: | 201.5 |
| Width/Diameter: | 45.47 |





