Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
APC® Back-UPS® CS Battery Backup System,
Manufacturer Number: BK500
Number: APW-BK500
1-800-860-8891
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | APW-BK500 |
| Description: | APC® Back-UPS® CS Battery Backup System, |
| Additional Information: |
6 outlet battery backup system. Combination of battery-protected and surge-only outlets reserves power capacity for connected equipment that requires battery back-up. Dataline Surge Protection provides protection of connected equipment on the data lines. Power conditioning protects connected loads from surges, spikes, lightning, and other disturbances. Audible alarms delivers notification of changing utility power and UPS conditions. Automatic restart of loads after UPS shutdown upon the return of utility power for exceptional convenience. Automatic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced. LED status indicators helps you to quickly and easily understand UPS status. Battery replacement without tools for reduced risk of load disruption. Transformer-block spaced outlets keeps equipment secure without blocking access to other receptacles. Resettable circuit breakers enables quick recovery from UPS overload events.
Warranty: Manufacturer’s three-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | BK500 |
| Manufacturer Name: | American Power Conversion (APC) |
| Supplier categories | Technology, Backup Systems & Disks, Backup Systems |
| Unspsc | 39121011 |
| Warranty | Manufacturer's limited three-year warranty. |
| Keywords | 500VA, AMERICAN POWER, Auxiliary, Back-UPS CS, Backup Systems, Battery, CPU, Computer, Current, Power, Power Backup, Power Surge, Protection, Protector, Surge & Noise Protector, Surge Protector, Surge Suppressor, UPS, UPS Backup, UPS Power Backup, Uninterruptable Power Source, Voltage |
| Disclaimer Statement | Run Time based on a load of 150 watts. |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Backup Time at Half Load | 13.9 minutes @ 150 Watts |
| Emergency Power Off (EPO) | No |
| Alarm(s) | Audible |
| React Time | Instantaneous |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 11 1/5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Outlets | 6 |
| System VA | 500 VA |
| Global Product Type | Backup Systems |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Height | 6 1/2" |
| Run Time | 15 minutes |
| Joules Of Surge Protection | 480 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $100,000 Equipment Protection Policy |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | No |
| Color(s) | Beige |
| Telephone/Internet Protection | Phone |
| Width | 3 3/5" |
| Backup Time at Full Load | 300 Watts @ 2.4 minutes |
| Number of Outlets/Type | 3 Surge Only |
| Input Frequency | 50-60 Hz |
| Cord Length | 6 ft |
| Battery Recharge Time | 8 h |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 24.25656 |
| Height: | 14.0 |
| Length: | 9.45 |
| Shipping Dimensions: | 9.45" x 7.0" x 14.0" |
| Upc Code: | 00731304016304 |
| Case Cube: | 0.53594 |
| Weight: | 13.0 |
| Width/Diameter: | 7.0 |





