Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
AT&T® TL86109 Two-Line DECT 6.0 Phone System with Bluetooth® and Digital Answering System,
Manufacturer Number: TL86109
Number: ATT-TL86109
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ATT-TL86109 |
| Description: | AT&T® TL86109 Two-Line DECT 6.0 Phone System with Bluetooth® and Digital Answering System, |
| Additional Information: |
Two-line DECT 6.0 cordless phone system with Bluetooth® compatibility. Make and receive calls on cell phone plans while using the comfort and convenience of your home phone system. Pair up to two Bluetooth® compatible cell phones with the base station and enjoy conferencing and call transfer capabilities. Download up to 6,000 cellular phonebook entries to system handsets. Distinctive ringer tones for cell and land line calls make it easy to distinguish between the two. Four, pre-set equalizer programs let you choose the sound quality that best fits your hearing. Expandable system makes it easy to add cordless handsets in any room. Compatible with most headsets (via 2.5mm jack) and hearing aids.Charging station, wall mounting adapter, telephone line cords and user documentation
Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | TL86109 |
| Manufacturer Name: | VTech Communications, Inc |
| Supplier categories | Technology, Telephones & Telephone Accessories, Telephones |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43191508 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 1.9 GHz, AT&T, Bluetooth, Cell, Cellular, DECT 6.0 |
| Multi-Handset Capability | Up to 12 |
| Footnote 1 | Caller ID and Call Waiting require subscribing to local phone company services. |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Recording Time | 14 min |
| Telephone Type | Cordless |
| Optional Additional Handset(s) | TL86009 |
| Memory/Redial | 20 |
| Color(s) | Silver/Black |
| Intercom | Yes |
| Conferencing | 3-Way |
| Wall-Mountable | Yes |
| Global Product Type | Telephones-Cordless |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Caller ID Locations | Handset |
| Additional Handsets Included | 1 |
| Speakerphone | Handset |
| Answering System Features | Voice Prompts |
| Model Name/Number | TL86109 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Lines | 2 |
| Caller ID Features | Name/Number Display |
| Frequency | 1.9 GHz |
| Answering System | Digital |
| Display | 5-Line |
| Volume Control | Handset |
| Display Type(s) | LCD |
| Caller ID/Type | Standard Display |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 16.75666 |
| Height: | 4.3 |
| Length: | 9.7 |
| Shipping Dimensions: | 9.7" x 8.7" x 4.3" |
| Upc Code: | 650530018732 |
| Case Cube: | 0.21484 |
| Weight: | 3.6 |
| Width/Diameter: | 8.7 |





