Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® Printable Self-Adhesive Removable Color-Coding Labels 0.75" dia, Light Blue, 24/Sheet, 42 Sheets/Pack, (5461)
Manufacturer Number: 05461
Number: AVE-05461
Add item to cart:
$13.82
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-05461 |
| Description: | Avery® Printable Self-Adhesive Removable Color-Coding Labels 0.75" dia, Light Blue, 24/Sheet, 42 Sheets/Pack, (5461) |
| Additional Information: |
Ideal for price marking, routing, organizing, scheduling and more. Labels stick for as long as you want, remove when you want--leave no residue. 4 x 6 sheets for laser and inkjet printers. Add some color to your life. These color-coding labels aid in organizing your home or workplace. The labels stick firmly to documents, inventory, sale items and more to draw the eye and help keep your important objects well sorted. Mark notes on the labels by hand or use the free templates available from Avery® Design & Print to customize the labels and print. Removable labels let you peel them away when you no longer need them. Be bold and color your world a little brighter. |
| Status: | Special Order |
| Manufacturer Number: | 05461 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 55121606 |
| Keywords | 1008 Labels per Pack, 3/4" Diameter, AVERY, Classifications, Color-Coding, Dot, Dots, Identifications, Label, Labels, Light Blue, Mailrooms, Printer Labels, Receiving, Removable, Removable Labels, Round, Self-Adhesive, Shipping, Signal Dot, Stickers |
| Label Size - text | 0.75" dia |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Round Primary Colors for Laser & Inkjet Printers |
| Sheets Per Unit | 42 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Interpack Quantity Description | 24/Sheet, 42 Sheets/Pack |
| Labels Per Unit | 1,008 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Material(s) | Paper |
| Adhesive | Removable Self-Adhesive |
| Label Color(s) | Light Blue |
| Machine Compatibility | Inkjet Printers, Laser Printers |
| Color Family | Blue |
| Global Product Type | Color-Coding Labels |
| Sheet (W x L) | 4 x 6 |
| Shape | Round |
| Labels Per Sheet | 24 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 27.2532 |
| Height: | 0.6 |
| Length: | 6.8 |
| Shipping Dimensions: | 6.8" x 4.6" x 0.6" |
| Upc Code: | 072782054618 |
| Case Cube: | 0.01086 |
| Weight: | 0.296 |
| Width/Diameter: | 4.6 |
| Unit: | |
| Unit Pack: | 1008 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 26.20291 |
| Height: | 4.3 |
| Length: | 11.95 |
| Shipping Dimensions: | 11.95" x 9.85" x 4.3" |
| Upc Code: | 50072782054613 |
| Case Cube: | 0.29291 |
| Weight: | 7.675 |
| Width/Diameter: | 9.85 |





