Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® White Address Labels with Sure Feed® Technology for Laser Printers w/ 1 x 2.63, 30/Sheet, 250 Sheets/Box
Manufacturer Number: 45160
Number: AVE-45160
Add item to cart:
$146.40
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-45160 |
| Description: | Avery® White Address Labels with Sure Feed® Technology for Laser Printers w/ 1 x 2.63, 30/Sheet, 250 Sheets/Box |
| Additional Information: |
Large bulk pack size perfect for multiple and high-volume mailing projects, labeling bottles, jars, food containers, product branding, event decorations, and more. Labels with Sure Feed® technology are designed to provide a reliable printer feed to help prevent misalignments and jams. Easy to customize with free designs and templates from Avery® Design & Print. 8 1/2" x 11" sheets, optimized for laser printers. Large bulk pack size perfect for multiple and high-volume mailing projects, labeling bottles, jars, food containers, product branding, event decorations, and more. White Address Labels are great when you want to create professional labels quickly and easily. Sure Feed® technology is designed for a reliable feed through your printer helping prevent misalignments and jams. To easily customize your labels, simply use the free templates and designs from Avery® Design & Print. 8 1/2" x 11" sheets, optimized for laser printers. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 45160 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Envelopes & Mail Supplies, Address Labels |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 55121605 |
| Keywords | AVERY, Address, Classifications, Identifications, Label, Labels, Mailrooms, Receiving, Shipping, Stickers |
| Color Family | White |
| Labels Per Unit | 7,500 |
| Special Features | Value Pack—Stock up and save! |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Address/Shipping Labels |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Label Size - text | 1 x 2.63 |
| Labels Per Sheet | 30 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Sheet (W x L) | 8.5 x 11 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Sheets Per Unit | 250 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Material(s) | Paper |
| Label Color(s) | White |
| Shape | Rectangular |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Interpack Quantity Description | 30/Sheet, 250 Sheets/Box |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 41.77622 |
| Height: | 2.3 |
| Length: | 11.4 |
| Shipping Dimensions: | 11.4" x 9.0" x 2.3" |
| Upc Code: | 072782451608 |
| Case Cube: | 0.13692 |
| Weight: | 5.72 |
| Width/Diameter: | 9.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 39.42413 |
| Height: | 4.855 |
| Length: | 11.52 |
| Shipping Dimensions: | 11.52" x 9.365" x 4.855" |
| Upc Code: | 50072782451603 |
| Case Cube: | 0.30311 |
| Weight: | 11.95 |
| Width/Diameter: | 9.365 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 30 |
| Density: | 42.72704 |
| Height: | 2.31 |
| Length: | 11.38 |
| Shipping Dimensions: | 11.38" x 9.0" x 2.31" |
| Upc Code: | 072782451608 |
| Case Cube: | 0.13692 |
| Weight: | 5.85 |
| Width/Diameter: | 9.0 |





