Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® Removable File Folder Labels with Sure Feed® Technology 0.66 x 3.44, White, 7/Sheet, 36 Sheets/Pack
Manufacturer Number: 05230
Number: AVE-5230
Add item to cart:
$8.86
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-5230 |
| Description: | Avery® Removable File Folder Labels with Sure Feed® Technology 0.66 x 3.44, White, 7/Sheet, 36 Sheets/Pack |
| Additional Information: |
Labels stick, stay and remove cleanly to make changes and revisions. Adheres to smooth surfaces including paper, cardboard, plastic, wood, glass, metal and more. Choose from white or colored labels that feature an eye-catching color strip at the top to make it easier to find just the folder you're looking for. The assorted colors make them great for color coding too. Easy to customize with free templates and designs from Avery® Design & Print. For laser and inkjet printers. Make quick changes and reuse your file folders with our removable file folder labels. The removable adhesive helps labels stick, stay and remove cleanly when you need a change. Labels feature an eye-catching color strip at the top to make it easier to find just the folder you're looking for. The assorted colors make them great for color coding too. Write by hand or use our free templates from Avery® Design & Print to customize and print your labels for a professional look. For a truly versatile label, it's hard to beat these file folder labels. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 05230 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 55121606 |
| Keywords | All-Purpose, Classifications, File Folder, File Folder Label, Identifications, Inkjet, Label, Labels, Laser, Laser Printer, Mailrooms, Receiving, Removable, Shipping, Stickers, White |
| Interpack Quantity Description | 7/Sheet, 36 Sheets/Pack |
| Shape | Rectangular |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Filing Labels |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Label Size - text | 0.66 x 3.44 |
| Tab Cut | 1/3-Cut |
| Sheet (W x L) | 4 x 6 |
| Adhesive | Removable Self-Adhesive |
| Color Family | White |
| Material(s) | Paper |
| File Label Tab Style | Top Tab |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Labels Per Sheet | 7 |
| Machine Compatibility | Inkjet Printers, Laser Printers |
| Sheets Per Unit | 36 |
| Special Features | 1/3 Cut Top Tab—4 x 6 sheets. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Labels Per Unit | 252 |
| Label Color(s) | White |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 22.5691 |
| Height: | 0.58 |
| Length: | 10.82 |
| Shipping Dimensions: | 10.82" x 7.7" x 0.58" |
| Upc Code: | 00072782052300 |
| Case Cube: | 0.01108 |
| Weight: | 0.25 |
| Width/Diameter: | 7.7 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 23.18965 |
| Height: | 3.38 |
| Length: | 7.19 |
| Shipping Dimensions: | 7.19" x 4.63" x 3.38" |
| Upc Code: | 30072782052301 |
| Case Cube: | 0.06512 |
| Weight: | 1.51 |
| Width/Diameter: | 4.63 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 18.93224 |
| Height: | 5.39 |
| Length: | 10.82 |
| Shipping Dimensions: | 10.82" x 7.7" x 5.39" |
| Upc Code: | 50072782052305 |
| Case Cube: | 0.25987 |
| Weight: | 4.92 |
| Width/Diameter: | 7.7 |





