Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® Repositionable Labels with Sure Feed® Technology Shipping w/Sure Inkjet/Laser, 2 x 4, White, 1000/Box
Manufacturer Number: 55163
Number: AVE-55163
Add item to cart:
$68.48
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-55163 |
| Description: | Avery® Repositionable Labels with Sure Feed® Technology Shipping w/Sure Inkjet/Laser, 2 x 4, White, 1000/Box |
| Additional Information: |
Bright white labels with Re-hesive® Technology for professional results. Labels can be removed and reapplied without damaging the label or envelope. The adhesive becomes permanent over time and is guaranteed not to fall off. Easy to customize with free templates and designs from Avery® Design & Print. 8 1/2" x 11" sheets. When you want your labels placed just right, count on these repositionable addressing and shipping labels to help you get the job done. It's easy to correct labels placed improperly, upside down or even with the wrong address. With Avery® Re-hesive™ technology, you can remove and reapply without damaging the label or envelope. But over time, the adhesive becomes permanent and is guaranteed not to fall off. Easy to customize with free templates and designs from Avery® Design & Print. It's that easy. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 55163 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 55121606 |
| Keywords | AVERY, Address, Classifications, Identifications, Labels, Mailrooms, Receiving, Shipping, Stickers |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Material(s) | Paper |
| Interpack Quantity Description | 10/Sheet, 100 Sheets/Box |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Product Compostability Indicator | N |
| Labels Per Sheet | 10 |
| Sheets Per Unit | 100 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet (W x L) | 8.5 x 11 |
| Color Family | White |
| Machine Compatibility | Inkjet Printers, Laser Printers |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Label Size - text | 2 x 4 |
| Label Color(s) | White |
| Shape | Rectangular |
| Special Features | Shipping Labels for Laser Printers |
| Global Product Type | Address/Shipping Labels |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Labels Per Unit | 1,000 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 40.08084 |
| Height: | 1.0 |
| Length: | 11.4 |
| Shipping Dimensions: | 11.4" x 9.0" x 1.0" |
| Upc Code: | 072782551636 |
| Case Cube: | 0.05938 |
| Weight: | 2.38 |
| Width/Diameter: | 9.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 33.38721 |
| Height: | 5.64 |
| Length: | 11.945 |
| Shipping Dimensions: | 11.945" x 9.507" x 5.64" |
| Upc Code: | 50072782551631 |
| Case Cube: | 0.37065 |
| Weight: | 12.375 |
| Width/Diameter: | 9.507 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 40.92632 |
| Height: | 1.0 |
| Length: | 11.4 |
| Shipping Dimensions: | 11.4" x 9.0" x 1.0" |
| Upc Code: | 072782551636 |
| Case Cube: | 0.05938 |
| Weight: | 2.43 |
| Width/Diameter: | 9.0 |





