Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® Heavy-Duty View Binder with DuraHinge® and One Touch EZD® Rings 3 2" Capacity, 11 x 8.5, White
Manufacturer Number: 79192
Number: AVE-79192
Add item to cart:
$25.33
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-79192 |
| Description: | Avery® Heavy-Duty View Binder with DuraHinge® and One Touch EZD® Rings 3 2" Capacity, 11 x 8.5, White |
| Additional Information: |
Heavy-duty binders are perfect for extended use. Binder features a DuraHinge® design that's stronger, lasts longer and resists tearing, and DuraEdge® that makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. One touch EZD® rings provide easy access and have a higher page capacity when compared to the same size round rings. Wide front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors. Four clear, interior pockets provide extra storage space. Clear cover and spine for easy customization. Customize your binder with free, easy-to-use templates and designs at Avery® Design & Print online. Heavy-Duty view binder with one touch EZD® rings is perfect for long-term, regular use. Tear-resistant DuraHinge® design is stronger and lasts longer. DuraEdge® feature makes the sides and top more pliable, providing greater split resistance. Deep-textured film offers a smoother finish and features a linen pattern for a high-quality look and feel. Clear cover and spine for easy customization. Four clear, interior pockets provide extra storage space. Wider front and back panels fully cover standard dividers and sheet protectors. One touch EZD® rings provide easy access and have a higher page capacity when compared to the same size round rings. Customize the cover with free, easy-to-use templates and designs at Avery® Design & Print online. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 79192 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Binders |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 44122003 |
| Keywords | Classrooms, EZD-Rings, Education, Loose-Leaf, Notebooks, Portfolios, Rings, Schools, View-Binders |
| Ring Mounting | Spine |
| Front Cover Insert Size | 11.75 x 11.25 |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 540 |
| Inside Pocket Description | Two Front, Two Back |
| Binder Color(s) | White |
| Total Recycled Content Percent | 49% |
| Ring Style | One Touch EZD Ring |
| Insert Description | Front, Spine, Back |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Number of Rings | 3 |
| Color Family | White |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | View |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 39% |
| Binder Size Capacity | 2" |
| Back Cover Insert Size | 10.63 x 11.25 |
| Spine Insert Size | 2.63 x 11.25 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Material(s) | Polypropylene |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 5.14325 |
| Height: | 3.13 |
| Length: | 11.75 |
| Shipping Dimensions: | 11.75" x 11.63" x 3.13" |
| Upc Code: | 077711791923 |
| Case Cube: | 0.26248 |
| Weight: | 1.35 |
| Width/Diameter: | 11.63 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.2771 |
| Height: | 10.75 |
| Length: | 12.625 |
| Shipping Dimensions: | 12.625" x 12.25" x 10.75" |
| Upc Code: | 50077711791928 |
| Case Cube: | 0.96213 |
| Weight: | 10.85 |
| Width/Diameter: | 12.25 |

0
