Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Avery® White Shipping Labels-Bulk Packs Inkjet/Laser Printers, 2 x 4, 10/Sheet, 250 Sheets/Box
Manufacturer Number: 95945
Number: AVE-95945
Add item to cart:
$128.10
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AVE-95945 |
| Description: | Avery® White Shipping Labels-Bulk Packs Inkjet/Laser Printers, 2 x 4, 10/Sheet, 250 Sheets/Box |
| Additional Information: |
Bright white labels for sharper print quality are perfect for creating labels for shipping and organizing. 250 sheet boxes, ideal for large labeling projects. Easy to customize with free templates and designs at Avery® Design & Print at avery.com/print. 8 1/2 x 11 sheets for laser or inkjet printers. Create professional-looking labels quickly. Bright white labels for sharper print quality are perfect for creating labels for shipping and organizing. 250 sheet boxes; ideal for large labeling projects. Easy to customize with free templates and designs at Avery® Design & Print at avery.com/print. 8 1/2 x 11 sheets for laser or inkjet printers. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 95945 |
| Manufacturer Name: | Avery Dennison |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | MX |
| Unspsc | 55121606 |
| Keywords | Addressing, Avery, Classifications, Identifications, Labels, Mailrooms, Receiving, Shipping, Stickers |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Material(s) | Paper |
| Shape | Rectangular |
| Global Product Type | Address/Shipping Labels |
| Labels Per Sheet | 10 |
| Label Color(s) | White |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Labels Per Unit | 2,500 |
| Machine Compatibility | Inkjet Printers, Laser Printers |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Label Size - text | 2 x 4 |
| Sheets Per Unit | 250 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | Value Pack—Stock up and save! |
| Color Family | White |
| Labels Across | 2 |
| Interpack Quantity Description | 10/Sheet, 250 Sheets/Box |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Sure Feed®—Designed for reliable printer feed. |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 55.00925 |
| Height: | 2.1 |
| Length: | 11.2 |
| Shipping Dimensions: | 11.2" x 8.8" x 2.1" |
| Upc Code: | 072782959456 |
| Case Cube: | 0.10271 |
| Weight: | 5.65 |
| Width/Diameter: | 8.8 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 39.95546 |
| Height: | 4.438 |
| Length: | 12.0 |
| Shipping Dimensions: | 12.0" x 9.438" x 4.438" |
| Upc Code: | 50072782959451 |
| Case Cube: | 0.29087 |
| Weight: | 11.622 |
| Width/Diameter: | 9.438 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Unit Pack: | 10 |
| Density: | 54.54431 |
| Height: | 1.81 |
| Length: | 11.19 |
| Shipping Dimensions: | 11.19" x 8.75" x 1.81" |
| Upc Code: | 072782959456 |
| Case Cube: | 0.10256 |
| Weight: | 5.594 |
| Width/Diameter: | 8.75 |





