Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother intelliFAX®-2840 Laser Fax Machine FAX2840 High-Speed
Manufacturer Number: FAX2840
Number: BRT-FAX2840
Add item to cart:
$502.48
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-FAX2840 |
| Description: | Brother intelliFAX®-2840 Laser Fax Machine FAX2840 High-Speed |
| Additional Information: |
Built-in Hi-Speed USB 2.0 interface to connect to your computer for up-to 21 ppm laser printing. Help lower your cost per page by using the optional high capacity replacement toner cartridge. Whether you're printing incoming faxes or making copies at up to 21 cpm, you can expect high-quality laser output. Fast fax communication of 33.6 Kbps with Super G3 modem (approx. 2.5 sec./page) and memory up to 400 pages. 20-page capacity auto document feeder for faxing and copying multiple pages, up to legal size. A high-capacity, 250-sheet front-loading paper tray is easily accessible and helps reduce the time spent reloading paper. It also adjusts to hold either letter or legal size paper. Save time and automatically send the same fax message to more than one fax number (up to 272 broadcasting locations) or scan a fax into memory while another fax is being sent or received (dual access). IntelliFAX-2840 laser fax is ideal for home offices or small offices. It features a 33.6 kbps modem, 16 MB memory and a 20-page capacity auto document feeder for faxing and copying multiple pages. This compact fax offers 272 broadcasting locations, 200 speed dial locations, 22 one-touch keys and can even receive fax and voice calls on the same telephone line. It has a generous paper tray capacity of 250 sheets and a USB interface for future printing capability. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | FAX2840 |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Brother, Copier, Fax Machine, IntelliFAX-2840 |
| Copying Speed (Black) | 21 ppm |
| Best Transmission Speed | 2.5 Seconds/Page |
| One Touch Presets | 22 |
| Auto Document Feed/Sheets | 20 |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Maximum Copies | 99 |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Accepts Paper Size | Legal |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print |
| Secure Print Function | No |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight | 19.8 lbs |
| Model Name/Number | intelliFAX®-2840 |
| Printing Type | Laser |
| Handset | Yes |
| Borderless Printing | No |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Color Depth | 8 b |
| Telephone Features | Answering Machine Interface, Automatic Redial, Caller ID, Directory, Distinctive Ring Detection |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Remote Fax Retrieval | Yes |
| Width | 14.7" |
| Network Capable | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 16 MB |
| Secure Fax (Password) | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Wireless Printing | No |
| Package Includes | Starter Toner Cartridge, DR420 Drum Unit, Telephone Line Cord, Telephone Handset, Handset Curled Cord, User's Guide, Quick Setup Guide, Documentation CD-ROM, AC Power Cord |
| Global Product Type | Fax Machines |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 600 dpi class |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Sorting Function | Yes |
| LCD Display Format | 2 Lines Mono x 16 Characters |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Product Compostability Indicator | N |
| Paper Input | 1 Sheet Manual Feed Slot, 250 Sheet Tray |
| Standard Memory | 16 MB |
| Maximum Print Speed (Black) | 21 ppm |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| B&W or Color Output | B&W |
| Speed Dial Memories | 200 |
| Fax Memory (Pages) | 400 |
| Network Ready | No |
| Depth | 14.6" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Height | 12.2" |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 200 x 300 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dual Access Capability | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 10,000 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 17.48875 |
| Height: | 17.2 |
| Length: | 18.7 |
| Shipping Dimensions: | 18.7" x 18.0" x 17.2" |
| Upc Code: | 012502632740 |
| Case Cube: | 1.51526 |
| Weight: | 26.5 |
| Width/Diameter: | 18.0 |





