Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother intelliFAX®-4100e Laser Fax Machine FAX4100E High-Speed Business
Manufacturer Number: FAX4100E
Number: BRT-FAX4100E
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
Price Unavailable. Call
1-800-860-8891 for price.
1-800-860-8891 for price.
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-FAX4100E |
| Description: | Brother intelliFAX®-4100e Laser Fax Machine FAX4100E High-Speed Business |
| Additional Information: |
Fax throughput is optimized with a modem capable of transmitting as fast as 3 seconds per page, or of slowing down automatically to communicate with slower machines. 8MB memory stores up to 500 fax pages allowing multiple faxes to be stored in memory for transmission when the line is free. 250-sheet front-loading paper tray is easily accessible and reduces the time spent reloading paper. paper. A number of features combine to save you time, including the ability to auto-dial up to 132 numbers, or to simply scan a fax once and then automatically broadcast it to as many as 182 recipients. Whether printing incoming faxes, or using the 30-page capacity auto document feeder to make copies at up to 15 cpm, you can expect, crisp, clear, professional output every time. Help lower your operating costs via a high-yield 6,000-page replacement toner cartridge. Built-in USB and parallel interfaces that enable this model to serve as a laser printer (up to 15ppm) if your needs grow beyond basic fax and copying. Free online, live chat or phone support for the life of your product. Meet your business’ needs with this full-featured, affordable fax machine. Produce crisp, professional output every time, thanks to the laser technology. Use the auto document feeder to efficiently copy and send multiple pages. Store faxes for later transmission in the built-in memory. Reduce the time you spend reloading paper with the high-capacity, front-loading input tray. Gain the ability to use the fax machine as a printer by connecting it to your computer via the USB and parallel interfaces. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | FAX4100E |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101508 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | BROTHER, Computers, Devices, Fax, Fax Machine, IntelliFax 4100e, Laser Fax, MFP, Machines, Peripherals, Printout, Text |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Width | 17.4" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Copies | 99 |
| Dual Access Capability | Yes |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi class |
| Best Transmission Speed | 2 Seconds/Page |
| B&W or Color Output | B&W |
| Model Name/Number | intelliFAX®-4100e |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print |
| Delayed Transmission | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 200% |
| Network Capable | No |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Connector/Port/Interface | Parallel, USB |
| Wireless Printing | No |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Copying Speed (Black) | 15 ppm |
| Package Includes | TN430 Standard Yield Toner Cartridge, DR400 Drum Unit, Telephone Line Cord, Telephone Handset, Handset Curled Cord, User's Guide, Quick Setup Guide |
| Handset | Yes |
| LCD Display Format | 2 Lines x 16 Characters |
| Depth | 17.1" |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 50% |
| Sorting Function | Yes |
| Telephone Features | Answering Machine Interface, Automatic Redial, Caller ID, Directory, Distinctive Ring Detection |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Consumption | 940 W Peak |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Standard Memory | 8 MB |
| Broadcast Groups | 182 |
| One Touch Presets | 32 |
| Weight | 23.3 lbs |
| Remote Fax Retrieval | Yes |
| Maximum Memory | 8 MB |
| Printing Type | Laser |
| Power Requirements | AC 120 V, 50 Hz/60 Hz |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Height | 12.7" |
| Network Ready | No |
| Grayscale Halftones | 64 |
| Fax Memory (Pages) | 500 |
| Accepts Paper Size | A4, Legal, Letter |
| Global Product Type | Fax Machines |
| Speed Dial Memories | 100 |
| Maximum Print Speed (Black) | 15 ppm |
| Auto Document Feed/Sheets | 30 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.18266 |
| Height: | 17.8 |
| Length: | 22.0 |
| Shipping Dimensions: | 22.0" x 20.3" x 17.8" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.67793 |
| Weight: | 33.6 |
| Width/Diameter: | 20.3 |





