Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother HLL2390DW Mono Laser Multifunction Printer HL-L2390DW Monochrome Machine, Copy/Print/Scan
Manufacturer Number: HLL2390DW
Number: BRT-HLL2390DW
Add item to cart:
$309.99
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-HLL2390DW |
| Description: | Brother HLL2390DW Mono Laser Multifunction Printer HL-L2390DW Monochrome Machine, Copy/Print/Scan |
| Additional Information: |
Engineered for productivity as it's equipped with a flatbed scan glass for convenience copying and scanning right from the device. Efficient performance with print speeds of up to 32 pages per minute. The 250-sheet paper capacity helps improve efficiency with less refills and handles letter- and legal-sized paper. The manual feed slot offers flexible paper handling for a variety of papers and sizes such as card stock, envelopes, etc. to help you create professional looking documents. Print wirelessly from your desktop, laptop, smartphone and tablet. Versatile connection options with built-in wireless or connect locally to a single computer via its USB interface. Automatic duplex (two-sided) printing helps save on paper costs and toner save mode helps save on toner costs. Durable and dependable design with sturdy and robust construction ensures your printer will keep up with your busy schedule. Reliable, robust and affordable monochrome duplex laser printer with a flatbed scan glass for convenient copying and scanning is perfect for home or a small office. Connect with ease via built-in wireless and USB interfaces. Print wirelessly from your desktop and mobile devices. Has a 250-sheet capacity tray and manual feed slot for flexible paper options. Prints crisp black and white documents at up to 32 ppm. Automatic duplex printing helps save paper and Brother genuine high-yield replacement toner helps lower print costs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLL2390DW |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Weight | 22.7 lbs |
| Duplex Printing | Automatic |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Standard Memory | 64 MB |
| Borderless Printing | Yes |
| Printing Type | Laser |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X 10.10-10.13, Windows® Server 2008, 7, 8, 8.1, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Model Name/Number | HL-L2390DW |
| B&W or Color Output | B&W |
| Paper Input | 250-Sheet Input Tray |
| PC Free Printing | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Wireless Printing | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Maximum Print Speed (Black) | 32 ppm |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Dual Access Capability | No |
| Depth | 15.7" |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Sorting Function | No |
| Height | 10.7" |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 2400 x 600 dpi class |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Network Ready | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Machine Functions | Copy, Print, Scan |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Copying Speed (Black) | 32 cpm |
| Zoom Increments | 1% |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| LCD Display Format | 2-Line Mono |
| Network Capable | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 15,000 |
| First Page Out | 8.5 s |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Width | 16.1" |
| Maximum Copies | 100 |
| Secure Print Function | No |
| Accepts Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Package Includes | Toner cartridge, drum unit, installation CD-ROM, AC power cord and quick setup guide |
| Power Consumption | 510 W Peak |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.37982 |
| Height: | 17.0 |
| Length: | 22.25 |
| Shipping Dimensions: | 22.25" x 20.05" x 17.0" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 4.38884 |
| Weight: | 28.0 |
| Width/Diameter: | 20.05 |





