Number: BRT-HLL3230CDW
Add item to cart:
/ Carton
Available by special order only
| Product Details: | |
| Number: | BRT-HLL3230CDW |
| Additional Information: |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLL3230CDW |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 44101503 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Wireless Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Maximum Print Speed (Color) | 25 ppm |
| Processor Speed | 800 MHz |
| B&W or Color Output | Color |
| Printing Type | Laser |
| Product Compostability Indicator | N |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Model Name/Number | HL-L3230CDW |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Print Speed (Black) | 25 ppm |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 30,000 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Depth | 18.1" |
| Paper Feeder Type | 250 Sheet Tray, Manual Feed Slot |
| Height | 9.9" |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Connector/Port/Interface | USB, Wi-Fi |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Width | 16.1" |
| Network Capable | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 2400 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 600 x 2400 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display (Yes/No) | No |
| Emulations | BR-Script3, GDI, PCL 6 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.23068 |
| Height: | 14.5 |
| Length: | 23.0 |
| Shipping Dimensions: | 23.0" x 20.25" x 14.5" |