Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother HL-L6300DW Business Laser Printer for Mid-Size Workgroups with Higher Print Volumes HLL6300DW
Manufacturer Number: HLL6300DW
Number: BRT-HLL6300DW
Add item to cart:
$779.99
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-HLL6300DW |
| Description: | Brother HL-L6300DW Business Laser Printer for Mid-Size Workgroups with Higher Print Volumes HLL6300DW |
| Additional Information: |
Business durable design with fast, high-quality printing at up to 48 ppm. 520-sheet capacity paper tray adjustable for letter or legal plus a 50-sheet capacity multi-purpose tray for envelopes or alternative media types. High-yield 8,000-page in-box cartridge; realize even lower cost output due to a super high-yield 12,000-page replacement toner cartridge (approx. yield based on ISO/IEC 19752). Advanced security features such as an integrated NFC card reader for network user authentication to help protect against unauthorized access to device. Create two-sided documents and help save paper with automatic duplex printing. Flexible connectivity with built-in Gigabit Ethernet or wireless networking, convenient printing from NFC-capable mobile devices and USB interface for local printing. Adjustable color touchscreen display for easy menu navigation. Print from mobile devices over wireless network. Print professional business documents at up to 1200 x 1200 dpi resolution. Easy deployment and advanced management and reporting tools. Business durable monochrome laser printer for mid-sized workgroups with higher print volumes. High-yield 8,000-page in-box cartridge; realize even lower cost output due to a super high-yield 12,000-page replacement toner cartridge (approx. yield based on ISO/IEC 19752). Prints up to 48ppm. Advanced security features such as an integrated NFC card reader for network user authentication to help protect against unauthorized access to device. 520-sheet capacity paper tray, with 50-sheet capacity multi-purpose tray for envelopes and alternative media types. Expandable to 1,610 sheets total capacity with optional add-on trays. Gigabit Ethernet/wireless networking. Print from mobile devices over a wireless network. 1.8" color touchscreen display. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLL6300DW |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Emulations | BR-Script 3, Epson® FX, IBM® ProPrinter, PCL 6, PDF Version 1.7, XPS Version 1.0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Printing Type | Laser |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Height | 11.3" |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Maximum Print Speed (Black) | 48 ppm |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Package Includes | High-Yield Toner Cartridge, DR-820 Drum Unit, Quick Setup Guide, Installation CD-ROM, AC Power Cord |
| Network Capable | Yes |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Borderless Printing | No |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 570 |
| Network Ready | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, NFC, USB, Wi-Fi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, EPEAT Registered Bronze |
| PC Free Printing | Yes |
| B&W or Color Output | B&W |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X 10.8.5-10.11.x, Windows® XP, Server 2003, Server 2008, Vista™, 7, 8, 8.1, Server 2012, 10 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Paper Feeder Type | Multipurpose Tray, Sheet Tray |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Width | 15.7" |
| First Page Out | 7.5 s |
| Model Name/Number | HL-L6300DW |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Wireless Printing | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 125,000 |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Standard Memory | 256 MB |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Depth | 15.6" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.3054 |
| Height: | 16.8 |
| Length: | 19.6 |
| Shipping Dimensions: | 19.6" x 19.4" x 16.8" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 3.69678 |
| Weight: | 34.4 |
| Width/Diameter: | 19.4 |





