Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother HL-L8360CDW Business Color Laser Printer with Duplex Printing and Wireless Networking HLL8360CDW
Manufacturer Number: HLL8360CDW
Number: BRT-HLL8360CDW
Add item to cart:
$975.70
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-HLL8360CDW |
| Description: | Brother HL-L8360CDW Business Color Laser Printer with Duplex Printing and Wireless Networking HLL8360CDW |
| Additional Information: |
With print speeds up to 33 pages per minute in both color and black and up to 2400 x 600 dpi class resolution, you no longer have to wait for high-impact business documents. Spend less time replacing supplies and help reduce operating costs by using Brother Genuine super high-yield 6,500-page replacement toner cartridges. Built-in wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces to easily setup and share on your wireless or wired network. Print from your mobile device via: AirPrint®, Mopria®, Brother iPrint&Scan, Wi-Fi Direct®, and NFC. Use the automatic duplex print feature to help reduce your printing costs and produce professional two-sided documents, presentations, brochures, and booklets. A 250-sheet capacity paper tray is adjustable for letter or legal size paper along with a 50-sheet multi-purpose tray for printing letterhead and alternative media. Adjustable, 2.7" color touchscreen display offers easy menu navigation and printing from popular business cloud services including: Dropbox, Google Drive™, Onedrive, and more. Includes an integrated NFC card reader for easy badge authentication and Active Directory for network user authentication which help protect against unauthorized device access and help control costs by restricting printing on a per user or group basis. Produce high-quality color documents at up to 2400 x 600 dpi class resolution. At your side support: Online, call, or live chat - free support for the life of your printer. The Brother HL-L8360CDW color laser printer is ideal for offices and small workgroups with higher print volumes. Brother Genuine super high-yield 6,500-page replacement toner cartridges (approximate yield based on ISO/IEC 19798) deliver low cost output. Produce high-impact color documents up to 33 pages per minute. 300-sheet paper capacity expandable up to 1,300-sheet total capacity with optional trays. Automatic two-sided printing helps save paper. Easy sharing with Gigabit Ethernet or wireless networking. Print from mobile devices over a wireless network. 2.7" color touchscreen display for easy navigation. Advanced security features help limit device access and help lower costs by restricting color printing. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLL8360CDW |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Borderless Printing | No |
| Maximum Print Speed (Black) | 33 ppm |
| Maximum Memory | 512 MB |
| PC Free Printing | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, NFC, USB, Wi-Fi |
| Wireless Printing | Yes |
| Package Includes | Standard Yield Toner Cartridges, DR431CL Drum Unit, BU330CL Belt Unit, WT320CL Waste Toner Box, Quick Setup Guide, Installation CD-ROM, AC Power Cord |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Emulations | PCL6, BR-Script3, PDF Version 1.7, XPS Version 1.0 |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 300 |
| Height | 12.3" |
| Width | 17.4" |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Standard Memory | 512 MB |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 60,000 |
| Printing Type | Laser |
| Global Product Type | Laser Printers |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Print Speed (Color) | 33 ppm |
| Depth | 19.1" |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Model Name/Number | HL-L8360CDW |
| Compliance Standards | Energy Star Rated, EPEAT Registered Bronze |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Paper Feeder Type | 50 Sheet Multi-Purpose Tray, 250 Sheet Tray |
| Processor Speed | 800 MHz |
| First Page Out | 15 s |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Duplex Printing | Automatic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 2400 x 600 dpi class |
| Product Compostability Indicator | N |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X 10.10.5-10.12, Windows® Server 2008, 7, 8, 8.1, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 2400 x 600 dpi class |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.33631 |
| Height: | 20.5 |
| Length: | 24.3 |
| Shipping Dimensions: | 24.3" x 22.0" x 20.5" |
| Upc Code: | 012502646426 |
| Case Cube: | 6.39439 |
| Weight: | 59.7 |
| Width/Diameter: | 22.0 |





