Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother HL-L9410CDN Enterprise Color Laser Printer
Manufacturer Number: HLL9410CDN
Number: BRT-HLL9410CDN
Add item to cart:
$1,393.66
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-HLL9410CDN |
| Description: | Brother HL-L9410CDN Enterprise Color Laser Printer |
| Additional Information: |
Delivers the fastest color laser print speeds ever from Brother—up to 42 ppm to help increase workgroup productivity. Features the boldest laser color output ever from Brother with vivid color and sharp black output for the professional results your reports, brochures, presentations, and other important business documents require. Offers built-in value with included Brother Genuine 6,500-page black and 5,000-page color toner cartridges. For even lower cost printing, use Brother Genuine TN810XL high-yield replacement toner cartridges for 12,000 pages black and 9,000 pages color. Equipped with Triple Layer Security features to help safeguard your network, keep your devices secure, and protect documents in transit to and from print devices. Includes an integrated NFC card reader for easy badge authentication. Add an optional USB memory stick to store secure print jobs. Spend less time refilling paper trays with the 520-sheet capacity paper tray and 100-sheet capacity multipurpose tray for printing on custom media. The Brother HL-L9410CDN Enterprise Color Laser Printer is designed for how work now works. Providing enterprise-level performance, advanced security features, and bold color output in a compact footprint that is ideal for mid to large-sized workgroups. This high-performance printer helps to increase productivity with fast print speeds up to 42 ppm. Delivers built-in value with included standard-yield toner cartridges and low-cost printing by using Brother Genuine TN810XL high-yield replacement toner cartridges. Triple Layer Security features help to limit document and device access and protect against network intrusions. Offers a large standard paper capacity that is scalable as your business needs grow. The HL-L9410CDN also offers flexible connectivity with Gigabit Ethernet networking and the availability of an optional dual band wireless module (NC-9000W, sold separately), plus convenient mobile device printing to meet mobile workforce demands. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLL9410CDN |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Borderless Printing | No |
| Maximum Print Speed (Black) | 42 ppm |
| Maximum Memory | 1 GB |
| PC Free Printing | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Wireless Printing | Yes |
| Package Includes | Toner Cartridges, Drum Unit, Belt Unit, Waste Toner Box, AC Power Cord, Quick Setup Guide |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Emulations | BR-Script33, PCL5e, PCL5c, PCL6 (PCL XL Class 3.0), PDF Version 1.7, XPS Version 1.0 |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 520 |
| Height | 24.9" |
| Width | 21.9" |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Card Compatibility | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 120,000 |
| Printing Type | Laser |
| Global Product Type | Laser Printers |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Print Speed (Color) | 42 ppm |
| Depth | 24.7" |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Model Name/Number | HL-L9410CDN |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Network Ready | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Paper Feeder Type | 100 Sheet Multipurpose Tray, 520 Sheet Tray |
| Processor Speed | 800 MHz |
| First Page Out | 10 s |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Duplex Printing | Automatic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 2400 x 600 dpi |
| Product Compostability Indicator | N |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X v10.14-v12, Windows® Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 2400 x 600 dpi |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.51935 |
| Height: | 21.9 |
| Length: | 24.9 |
| Shipping Dimensions: | 24.9" x 24.7" x 21.9" |
| Upc Code: | 012502666004 |
| Case Cube: | 7.79465 |
| Weight: | 74.2 |
| Width/Diameter: | 24.7 |





