Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother HL-L9430CDN Enterprise Color Laser Printer
Manufacturer Number: HLL9430CDN
Number: BRT-HLL9430CDN
Add item to cart:
$1,822.51
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-HLL9430CDN |
| Description: | Brother HL-L9430CDN Enterprise Color Laser Printer |
| Additional Information: |
Delivers the fastest color laser print speeds ever from Brother—up to 42 ppm to help increase workgroup productivity. Features the boldest laser color output ever from Brother with vivid color and sharp black output for the professional results your reports, brochures, presentations, and other important business documents require. Offers built-in value with included Brother Genuine 9,000-page black and 6,500-page color toner cartridges. Delivers the lowest laser color cost per page ever from Brother by using the TN815 super high-yield replacement toner cartridges for 15,000 pages black and 12,000 pages color. Equipped with Triple Layer Security features to help safeguard your network, keep your devices secure, and protect documents in transit to and from print devices. Includes an integrated NFC card reader for easy badge authentication. Add an optional USB memory stick to store secure print jobs. The Brother Workhorse HL-L9430CDN Enterprise Color Laser Printer is designed for how work now works. Providing enterprise-level performance, advanced security features, and reliable output. Offers built-in value with included Brother Genuine 9,000-page black and 6,500-page color toner cartridges. Delivers the lowest laser color cost per page ever from Brother by using the TN815 super high-yield replacement toner cartridges for 15,000 pages black and 12,000 pages color. Fast print speeds up to 42 ppm and a 3.5 color touchscreen. Advanced security features. 620-sheet total standard paper capacity. Gigabit Ethernet networking with availability of an optional dual band (2.4GHz/5GHz) wireless module (sold separately). Easily print from mobile devices. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | HLL9430CDN |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 2400 x 600 dpi |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Print Speed (Color) | 42 ppm |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Printing Type | Laser |
| Height | 15.8" |
| Maximum Print Speed (Black) | 42 ppm |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 2400 x 600 dpi |
| Network Capable | Yes |
| Package Includes | Standard Yield Toners, Drum Unit, Belt Unit, Waste Toner Box, USB Memory Stick, Wireless Module, AC Power Cord, Quick Setup Guide |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 520 |
| Borderless Printing | No |
| Network Ready | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| B&W or Color Output | Color |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| PC Free Printing | Yes |
| Paper Feeder Type | 100 Sheet Multipurpose Tray, 520 Sheet Tray |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS X v10.14-v12, Windows® Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Width | 17.4" |
| Model Name/Number | HL-L9430CDN |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| First Page Out | 10 s |
| Maximum Memory | 1 GB |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Standard Memory | 1 GB |
| Depth | 21.3" |
| Wireless Printing | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 120,000 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.54501 |
| Height: | 21.9 |
| Length: | 24.9 |
| Shipping Dimensions: | 24.9" x 24.7" x 21.9" |
| Upc Code: | 012502666011 |
| Case Cube: | 7.79465 |
| Weight: | 74.4 |
| Width/Diameter: | 24.7 |





