Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother LC3033 Super High Yield Inks LC30333PKS INKvestment High-Yield Ink, 1,500 Page-Yield, Cyan/Magenta/Yellow
Manufacturer Number: LC30333PKS
Number: BRT-LC30333PKS
Add item to cart:
$83.49
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-LC30333PKS |
| Description: | Brother LC3033 Super High Yield Inks LC30333PKS INKvestment High-Yield Ink, 1,500 Page-Yield, Cyan/Magenta/Yellow |
| Additional Information: |
Superior inkjet print quality you can consistently rely on for over 1,500 pages. Brother Genuine ink has undergone extensive testing to help ensure and protect reliable operation of your inkjet printer while delivering high-quality prints that withstand the test of time. Intelligently engineered as part of a complete printing system designed to work in seamless unison with your Brother INKvestment Tank inkjet printer to deliver sharper images and high-quality output. Brother offers a convenient way to recycle Brother Genuine cartridges. Visit Brother’s website for more information. Brother Genuine ink produces rich, vivid color inkjet prints. Deliver consistent, professional print quality and ultra convenience. Brother Genuine ink is intelligently engineered to work seamlessly with your Brother INKvestment Tank inkjet printer to consistently produce sharp prints that withstand the test of time. Brother Genuine Ink is for use with Brother INKvestment Tank, affordable inkjet all-in-one printers that feature Brother tank technology. Brother offers a way for customers to dispose of Brother Genuine cartridges. Visit Brother's website for more details. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | LC30333PKS |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | School Supplies, Printing Supplies, Ink Cartridges |
| Country of origin | Philippines |
| Unspsc | 44103105 |
| Print Supply Technology | INKvestment |
| OEM/Compatible | OEM |
| Remanufactured | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Cyan, Magenta, Yellow |
| Global Product Type | Ink/Ink Cartridges |
| Yield Type | Super High-Yield |
| For Use With | Brother MFC-J995DW, J995DWXL |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Page-Yield | 1,500 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Device Types | Inkjet Printer |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Supply Type | Ink |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 14.49156 |
| Height: | 5.5 |
| Length: | 11.5 |
| Shipping Dimensions: | 11.5" x 5.75" x 5.5" |
| Upc Code: | 30012502650905 |
| Case Cube: | 0.21047 |
| Weight: | 3.05 |
| Width/Diameter: | 5.75 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 12.21568 |
| Height: | 11.75 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 11.75" x 11.75" |
| Upc Code: | 50012502650909 |
| Case Cube: | 0.99872 |
| Weight: | 12.2 |
| Width/Diameter: | 11.75 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 15.51901 |
| Height: | 2.25 |
| Length: | 5.75 |
| Shipping Dimensions: | 5.75" x 5.25" x 2.25" |
| Upc Code: | 012502650904 |
| Case Cube: | 0.03931 |
| Weight: | 0.61 |
| Width/Diameter: | 5.25 |





