Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother MFC-7240 All-in-One Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: MFC7240
Number: BRT-MFC7240
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-MFC7240 |
| Description: | Brother MFC-7240 All-in-One Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
All-in-one laser printer copies, faxes, prints and scans. Affordable MFC-7240 laser all-in-one is ideal for small offices or home offices. It combines fast, high-quality monochrome printing and copying, as well as scanning and faxing into one space-saving design. The MFC-7240 provides flexible paper handling via an adjustable, 250-sheet capacity tray and a manual bypass slot for printing thicker media. A 20-page capacity automatic document feeder allows you to copy, scan or fax multi-page documents. Plus, PC fax software is available for sending and receiving faxes from your computer.Starter toner cartridge, DR420 drum unit, quick setup guide and basic user's guide, AC power cord, telephone line cord and installation CD-ROM
Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | MFC7240 |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44101503 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | All-in-One, Brother, Copier, Fax Machine, MFC-7240, Multifunction, Printer, Scanner |
| Copying Speed (Black) | 21 ppm |
| Auto Document Feed/Sheets | 20 |
| Maximum Print Speed (Black) | 21 ppm |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Maximum Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| Secure Fax (Password) | No |
| Wireless Printing | No |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Accepts Paper Size | Legal |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Maximum Memory | 16 MB |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Model Name/Number | MFC-7240 |
| One Touch Presets | 22 |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Secure Print Function | No |
| Zoom Increments | 1% |
| Fax Transmission Speed | 14.4 kb/s |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 2,400 x 600 dpi |
| Borderless Printing | No |
| Speed Dial Memories | 200 |
| Machine Functions | Scan |
| Width | 14 7/10" |
| Network Capable | No |
| Standard Memory | 16 MB |
| Height | 12 1/5" |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Weight | 19.8 lbs |
| LCD Display Format | 2 Lines Mono x 16 Characters |
| Printer Type | Laser |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Fax Memory (Pages) | 400 |
| Depth | 14 3/5" |
| Sorting Function | Yes |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8 1/2" x 14" |
| Maximum Copies | 100 |
| Global Product Type | Multifunction - Printer, Copier, Scanner, Fax |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Network Ready | No |
| LCD Display | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 10,000 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 17.48875 |
| Height: | 17.2 |
| Length: | 18.7 |
| Shipping Dimensions: | 18.7" x 18.0" x 17.2" |
| Upc Code: | 012502633143 |
| Case Cube: | 1.51526 |
| Weight: | 26.5 |
| Width/Diameter: | 18.0 |





