Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother MFC-J5340DW Business All-in-One Color Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: MFCJ5340DW
Number: BRT-MFCJ5340DW
Add item to cart:
$504.60
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-MFCJ5340DW |
| Description: | Brother MFC-J5340DW Business All-in-One Color Inkjet Printer Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
Features advanced Brother MAXIDRIVE Inkjet Technology delivering Brother's fastest and most durable traditional color inkjets ever. Triple layer security helps create secure connections to the device and network, safeguarding sensitive documents while printing. Print up to 11" x 17" from a 250-sheet capacity paper tray or the single sheet bypass tray; use the 50-page automatic document feeder to copy, scan or fax up to 8.5" x 11" size capabilities. Print-from and scan-to popular Cloud apps including Dropbox, Google Drive™, Evernote, OneNote and more directly from the intuitive 2.7" color touchscreen. Save time by creating custom shortcuts right on the touchscreen for your frequently used features. Print, scan, copy, and manage your printer from almost anywhere when connected through a wireless network using the Brother Mobile Connect App. The Brother MFC-J5340DW Color Inkjet All-in-One Printer with up to 11" x 17" (Ledger) size paper printing capabilities delivers economical, reliable, professional-quality printing for any small office or home workspace. Versatile and flexible, offering the freedom to print, copy, scan, and fax from the office, or on the go! Easily handles large print jobs, with fast print speeds of 28 ppm (black and color) and the up to 250-sheet paper tray. This powerful machine is energy-efficient and offers advance security features. Powered by Brother MAXIDRIVE Inkjet Technology, delivering Brother's fastest traditional color inkjets ever. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | MFCJ5340DW |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | PH |
| Unspsc | 43212104 |
| Warranty | Manufacturer's limited two-year warranty. |
| Keywords | Computers, Devices, MFP, Machines, Peripherals, Printout, Text |
| LCD Display Format | 2.7" Color Touchscreen |
| Package Includes | (4) Starter Ink Cartridges (Black, Cyan, Magenta, Yellow), Product Safety Guide, Quick Setup Guide, Reference Guide, Telephone Line Cord, Warranty Card |
| First Page Out | 5 s |
| Scan Resolution (Width x Height) | 2400 x 1200 dpi |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Weight | 37.5 lbs |
| Maximum Paper Size | 11 x 17 |
| Speed Dial Memories | 50 |
| Accepts Paper Size | Up to 11" x 17" |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Operating System Compatibility | Linux®, Mac® OS 10.14.6, 10.15.x, 11, Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, 10 Education, 10 Enterprise, 10 Home, 10 Pro, Server 2016, Server 2019, Universal Print Driver |
| Maximum Print Speed (Color) | 28 ppm |
| Telephone Features | Speed Dial |
| Model Name/Number | MFC-J5340DW |
| Fax Memory (Pages) | 150 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Processor Speed | 576 MHZ |
| Product Compostability Indicator | N |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Copying Speed (Black) | 25 ppm |
| Secure Print Function | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| B&W or Color Output | Color |
| Network Ready | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Maximum Print Speed (Black) | 28 ppm |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Wireless Printing | Yes |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 11.7 |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Width | 20.9" |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| Printing Type | Inkjet |
| Handset | No |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 35,000 |
| Network Capable | Yes |
| Height | 12" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Depth | 15.7" |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Copying Speed (Color) | 16 ppm |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 1200 dpi |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 9.40269 |
| Height: | 16.5 |
| Length: | 25.0 |
| Shipping Dimensions: | 25.0" x 18.4" x 16.5" |
| Upc Code: | 012502666301 |
| Case Cube: | 4.39236 |
| Weight: | 41.3 |
| Width/Diameter: | 18.4 |





