Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Brother MFC-L5800DW Business Monochrome All-in-One Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: MFCL5800DW
Number: BRT-MFCL5800DW
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | BRT-MFCL5800DW |
| Description: | Brother MFC-L5800DW Business Monochrome All-in-One Laser Printer, Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
All-in-one laser printer copies, prints and scans. Business monochrome laser all-in-one is designed for offices and small workgroups. Create cost-efficient output, thanks to a high-yield 8,000-page replacement toner cartridge (approx. yield based on ISO/IEC 19752). Print and copy up to 42 ppm. Advanced security features, such as network user authentication, helps protect against unauthorized access to device. The 300-sheet paper capacity is expandable to 1,340 sheet total capacity with optional add-on trays. The 70-page capacity auto document feeder features two-sided scanning at up to 56 ipm (mono) and color scanning to a variety of destinations. Print from and scan to mobile devices over a wireless network. The 3.7" color Touchscreen display delivers easy menu navigation and creation of up to 48 customized shortcuts.TN820 standard yield toner, DR820 drum unit, quick setup and basic user's guide, installation CD-ROM, AC power cord and telephone line cord
Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | MFCL5800DW |
| Manufacturer Name: | Brother International Corporation |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | All-in-One, Brother, MFC-L5800DW, Multifunction, Printer |
| LCD Display Format | 3.7" Color TouchScreen with Customizable Shortcuts |
| Auto Document Feed/Sheets | 70 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1,200 x 1,200 dpi |
| Operating System Compatibility | Windows® |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Weight | 45.9 lbs |
| Maximum Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| Printer Type | Laser |
| Model Name/Number | MFC-L5800DW |
| Fax Memory (Pages) | 500 |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Copying Speed (Black) | 42 ppm |
| Secure Print Function | Yes |
| Paper Input | 250 Sheet Tray |
| Sorting Function | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| PC Free Printing | Yes |
| Network Ready | Yes |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1,200 x 1,200 dpi |
| Global Product Type | Multifunction - Printer, Copier, Scanner, Fax |
| Machine Functions | Scan |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8 1/2" x 14" |
| Standard Memory | 256 MB |
| Maximum Print Speed (Black) | 42 ppm |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Wireless Printing | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 23 3/5" |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 50,000 |
| Auto Duplexing Functions | |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| LCD Display | Yes |
| Network Capable | Yes |
| Height | 24 4/5" |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Depth | 20 7/10" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 300 |
| Zoom Increments | 1% |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 6.55681 |
| Height: | 24.76 |
| Length: | 20.71 |
| Shipping Dimensions: | 20.71" x 23.58" x 24.76" |
| Upc Code: | 12502642015 |
| Case Cube: | 6.9973 |
| Weight: | 45.88 |
| Width/Diameter: | 23.58 |





