Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Clorox Healthcare® Bleach Germicidal Wipes Disinfectant 1-Ply, 6.75 x 9, Unscented, White, 100 Wipes/Flex-Pack, 6 Flex-Packs/Carton
Manufacturer Number: 32621
Number: CLO-32621
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
$173.75
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CLO-32621 |
| Description: | Clorox Healthcare® Bleach Germicidal Wipes Disinfectant 1-Ply, 6.75 x 9, Unscented, White, 100 Wipes/Flex-Pack, 6 Flex-Packs/Carton |
| Additional Information: |
Specially designed for healthcare professionals, these wipes kill C. diff and C. auris in three minutes. Faster cleaning power than competitor, these wipes kill over 60 microorganisms, including outbreak causing viruses, emerging viral pathogens, MRSA and VRE in three minutes or less. Disinfect more square footage per wipe with fast contact times and greater wetness surface coverage than the leading competitor. With an optimized formula that leaves less residue behind, these hospital wipes are recommended in equipment cleaning and care guides. Trusted by over 2,400 US hospitals as part of their infection control protocols as key components of infection prevention strategies. Packaging may vary. Your proven bleach solution for cleaning. Clorox Healthcare® Bleach Germicidal Wipes kill C. difficile and C. auris in three minutes and 58 other microorganisms in one minute or less, including outbreak causing viruses, emerging viral pathogens, MRSA and VRE when used as directed. With superior surface compatibility on a wide range of hospital surfaces, these disinfecting wipes help you cover more square footage per wipe with fast contact times and greater wetness surface coverage than the leading competitor. The phosphate free formula is optimized to be easy on surfaces and leaves less residue behind. Use in healthcare settings including hospitals, medical facilities, outpatient facilities and long term care facilities. Follow special instructions for cleaning prior to disinfection. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 32621 |
| Manufacturer Name: | Clorox Professional |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Janitorial & Sanitation, Cleaning Tools, Cleaning Cloths & Wipes |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 47131502 |
| Material(s) | Nonwoven Fiber |
| Towel/Wipe Type | Cleaning/Disinfecting Wipes |
| Number of Plies | 1 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 100 |
| Product Packaging | Flex-Pack |
| Compliance Standards | EPA Reg. No. 67619-12, EPA List N |
| Length | 9" |
| Width | 6.75" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Application | Hospitals, Medical Facilities, Nursing Homes |
| Disclaimer Statement | For Healthcare Facilities Only |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Bacteria, Dust, Fungus, Germs, Mildew, Mold, Soil, Viruses |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Scent | Unscented |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Cleaner/Detergent Wet Wipes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Applicable Material | Acrylic, Ceramic, Chrome, Fiberglass, Glass, Metal, Plastic, Tile, Vinyl, Wood |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 24.0958 |
| Height: | 9.88 |
| Length: | 17.13 |
| Shipping Dimensions: | 17.13" x 7.5" x 9.88" |
| Upc Code: | 10044600326211 |
| Case Cube: | 0.73457 |
| Weight: | 17.7 |
| Width/Diameter: | 7.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 24.0958 |
| Height: | 9.88 |
| Length: | 17.13 |
| Shipping Dimensions: | 17.13" x 7.5" x 9.88" |
| Upc Code: | 044600323237 |
| Case Cube: | 0.73457 |
| Weight: | 17.7 |
| Width/Diameter: | 7.5 |





