Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Glad® Zipper Food Storage Sandwich Bags 6.63 x 9.88 8, Clear, 50 Bags/Box, 12 Boxes/Carton
Manufacturer Number: 57263
Number: CLO-57263
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
$40.92
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CLO-57263 |
| Description: | Glad® Zipper Food Storage Sandwich Bags 6.63 x 9.88 8, Clear, 50 Bags/Box, 12 Boxes/Carton |
| Additional Information: |
Bags are BPA free and provide the perfect lunch time food storage baggie. With a quick glide of the Yellow and Blue Make Green Seal these sandwich bags lock in freshness. Hands young and old can zip lock tight and open with ease every time with the extra wide zip seal. Ideal for use in offices, day care centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities. Glad Food Storage Sandwich Zipper Bags are ideal for taking small items on the go or preserving leftovers. These bags keep food fresh and safe. The double zipper seal is easy to open and close. With the Yellow and Blue Make Green® seal, you know when the bag is fully closed. Glad Sandwich Zipper Bags can also be used for organizing small parts, storing or protecting small items. These bags are BPA free and microwave-safe. Glad Sandwich Zipper Bags seal and secure with ease. Ideal for use in restaurants and other commercial facilities. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 57263 |
| Manufacturer Name: | Clorox Professional |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Food Service, Bags, Resealable Bags |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 24111503 |
| Bag Closure Details | Color-Coded Double Zipper |
| Global Product Type | Consumer Slider/Zip Food-Storage Bags |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Commercial/Consumer Use | Consumer Use |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 6.63" |
| Bag Handle Indicator | No |
| Color Family | Clear |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | Clear |
| Depth | 9.88" |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Size Type | Sandwich |
| Bag Material Type | Plastic |
| Height | 8" |
| Bag Closure Type | Smooth Zipper |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Food-Handling Use Scenario | Carry-from-Home Meals |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.37877 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 10.19 |
| Shipping Dimensions: | 10.19" x 9.31" x 8.5" |
| Upc Code: | 10012587572631 |
| Case Cube: | 0.46666 |
| Weight: | 5.31 |
| Width/Diameter: | 9.31 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 11.37877 |
| Height: | 8.5 |
| Length: | 10.19 |
| Shipping Dimensions: | 10.19" x 9.31" x 8.5" |
| Upc Code: | 012587572634 |
| Case Cube: | 0.46666 |
| Weight: | 5.31 |
| Width/Diameter: | 9.31 |





