Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Glad® ForceFlex™ Tall Kitchen Drawstring Trash Bags 13 gal, Gain Lavender with Febreze Freshness, 10.18 x 9.81, White, 110/Box
Manufacturer Number: 79157
Number: CLO-79157
Add item to cart:
$51.16
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CLO-79157 |
| Description: | Glad® ForceFlex™ Tall Kitchen Drawstring Trash Bags 13 gal, Gain Lavender with Febreze Freshness, 10.18 x 9.81, White, 110/Box |
| Additional Information: |
Designed with ForceFlex Technology with dual-layer leak protection for stretchable strength to handle those sharp-edged items and heavy loads without tearing. Designed with 2x leak protection with double side seals and a reinforced bottom to handle the heaviest load without punctures, rips or tears. The durable Grips-The-Can Drawstring ensures that the bag stays in place and provides a sturdy three-ply handle to carry out the trash. Perfect for an active breakroom or kitchen and provide a versatile plastic bag to tackle any household or office chore. Be happy, it's Glad. Fight nasty kitchen odors with Glad trash bags. Glad Tall Kitchen Drawstring Trash Bags are designed with ForceFlex technology to give extra flex as it expands around sharp edges and heavy loads, so you can pack it in while resisting tears, rips and punctures. These bags keep your kitchen pleasantly fresh smelling with long lasting odor control. Let the stretchable strength of Glad handle all the messes our busy daily life can throw at it and then some. With double-sided seals and a reinforced bottom, these bags are designed with RipGuard and LeakGuard technology to prevent seepage of liquids and keep trash contained. The durable Grips-The-Can Drawstring ensures a tight grip on the trash can to keep it in place. Take the trash to the curb with no fear of leaks and tears, and no frustration. Ideal for use in offices, schools, daycare centers, restaurants, hotels and other commercial facilities. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 79157 |
| Manufacturer Name: | Clorox Professional |
| Supplier categories | Janitorial & Sanitation, Trash Bags, Can Liners & Dispensers, Drawstring & Kitchen Bags |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 47121701 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 10.18" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Grade | Medium-Duty |
| Commercial/Consumer Use | Consumer Use |
| Flat Pack/Roll | Roll |
| Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Maximum Volume Capacity | 13 gal |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Waste Bag Material(s) | Plastic |
| Maximum Volume Range | 11 to 15 gal |
| Height | 9.81" |
| Waste Bag Thickness | 0.78 mil |
| Scent Details | Gain Lavender with Febreze Freshness |
| Global Product Type | Tall Kitchen Trash Bags |
| Waste Bag Closure Type | Drawstring |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Bottom Seal | Flat |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Scent Indicator | Yes |
| Disclaimer Statement | FEBREZE and GAIN are used under license from The Procter & Gamble Company or its affiliates. |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 18.2222 |
| Height: | 5.081 |
| Length: | 9.6 |
| Shipping Dimensions: | 9.6" x 8.906" x 5.081" |
| Case Cube: | 0.2514 |
| Weight: | 4.581 |
| Width/Diameter: | 8.906 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 16.94236 |
| Height: | 9.594 |
| Length: | 15.413 |
| Shipping Dimensions: | 15.413" x 10.006" x 9.594" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.85626 |
| Weight: | 14.507 |
| Width/Diameter: | 10.006 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 18.2222 |
| Height: | 5.081 |
| Length: | 9.6 |
| Shipping Dimensions: | 9.6" x 8.906" x 5.081" |
| Upc Code: | 012587791578 |
| Case Cube: | 0.2514 |
| Weight: | 4.581 |
| Width/Diameter: | 8.906 |





