Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Canon® P23-DHV-3 12-Digit Desktop Calculator Black/Red Print, 2.3 Lines/Sec
Manufacturer Number: 2279C001
Number: CNM-2279C001
Add item to cart:
$78.99
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CNM-2279C001 |
| Description: | Canon® P23-DHV-3 12-Digit Desktop Calculator Black/Red Print, 2.3 Lines/Sec |
| Additional Information: |
Calculate grand totals for sales without a computer. Clock and calendar. Profit margin functionality. Time calculations for time-based fee structures. Low-battery indicator (AC or battery-power options). Calculate grand totals for sales without a computer. Clock and calendar function makes it easy to keep track of the time and date of each receipt—prints alongside each sale. Profit margin function allows you to compare the differences between sales and maintain records from month to month. Low-battery indicator keeps you aware of your power status. Time calculation option enables time-based fee structures. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 2279C001 |
| Manufacturer Name: | Canon U.S.A., Inc. |
| Supplier categories | Technology, Calculators, Calculators |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101801 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Date Calculations | Yes |
| +/- Switch Key | Yes |
| Ribbon/Roller Printer | Roller |
| Hyperbolic Functions | No |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Square Root Key | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Fraction/Decimal Conversions | No |
| Grand Total Key | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| Print Speed (Lines per Second) | 2.3 |
| Interest Rate Conversion | No |
| Equation Editor | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Backspace Key | Yes |
| Time-Value-of-Money | No |
| Cash Flow Calculations | No |
| Time/Date | Yes |
| Display Notation | Numeric |
| Fraction Calculations | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Polar-Rectangular Conversion | No |
| Trig/Log Functions | No |
| Package Includes | AC Adapter, Paper Roll |
| Base Number Calculations | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Metric Conversion | No |
| Complex Number Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Display Characters x Display Lines | 12 x 1 |
| Logical (Boolean) Operations | No |
| Markup/Down Key | No |
| Item Count Function | Yes |
| Double Zero Key | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Matrices | No |
| Calculators Display Type | LCD |
| Power Source(s) | AC, Battery |
| Percent Key(s) | Yes |
| Depreciation Calculations | No |
| Size | 6.4 x 9.1 |
| Cost/Sell/Margin | Yes |
| Print Color(s) | Black, Red |
| Variable Regression | No |
| Display Characters Height | 18 mm |
| Confidence Interval Calculating | No |
| Global Product Type | Printing Calculators |
| Decimal Function | Yes |
| Loan Calculation | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Linear Regression | No |
| Amortization | No |
| Replacement Batteries | AA |
| Number of Display Digits | 12 |
| Calculators Memory | 4-Key |
| Tax Calculation | Yes |
| Display Angle | Fixed |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.31526 |
| Height: | 14.293 |
| Length: | 16.556 |
| Shipping Dimensions: | 16.556" x 13.833" x 14.293" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.89431 |
| Weight: | 17.646 |
| Width/Diameter: | 13.833 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 10.96396 |
| Height: | 2.637 |
| Length: | 11.526 |
| Shipping Dimensions: | 11.526" x 7.633" x 2.637" |
| Upc Code: | 013803291117 |
| Case Cube: | 0.13426 |
| Weight: | 1.472 |
| Width/Diameter: | 7.633 |





