Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Canon® FAXPHONE L100 Laser Fax Machine, Copy/Fax/Print
Manufacturer Number: 5258B001
Number: CNM-5258B001
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CNM-5258B001 |
| Description: | Canon® FAXPHONE L100 Laser Fax Machine, Copy/Fax/Print |
| Additional Information: |
Laser fax machine copies, faxes and prints. L100 laser fax machine offers quality results whether you are faxing, printing or copying. It functions in the place of three machines. With fast features such as 33.6 kbps faxing, 19 pages per minute printing and copying and a Quick First Print Time of just 8 seconds, you can keep your office productive throughout the day. You can keep a comprehensive address book with the 30 one-touch speed dials and 100 coded dials.Starter cartridge
Warranty: Manufacturer's one-year limited exchange/carry in. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5258B001 |
| Manufacturer Name: | Canon U.S.A., Inc. |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Unspsc | 44101508 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year exchange/carry-in warranty. |
| Keywords | CNML100, Canon, Copier, FAXPHONE L100, Fax Machine, Printer |
| Copying Speed (Black) | 19 ppm |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| One Touch Presets | 30 |
| Maximum Copies | 99 |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8 1/2" x 14" |
| Delayed Transmission | No |
| Auto Document Feed/Sheets | 30 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Broadcast Groups | 140 |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7 |
| Accepts Paper Size | Statement |
| Machine Functions | |
| Secure Print Function | No |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Model Name/Number | FAXPHONE L100 |
| Weight | 19.5 lbs |
| Handset | Yes |
| Printer Type | Laser |
| Power Consumption | 410W Peak |
| Maximum Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 150 |
| Remote Fax Retrieval | Yes |
| First Page Out | 8 sec |
| Telephone Features | Distinctive Ringtone |
| Width | 14 7/10" |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 200% |
| Global Product Type | Fax Machine |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Network Capable | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Processor | 133 MHz |
| Secure Fax (Password) | No |
| Wireless Printing | No |
| LCD Display Format | 5 Lines Backlit LCD |
| Sorting Function | Yes |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 50% |
| Paper Input | 150 Sheet Cassette |
| Standard Memory | 64 MB |
| Maximum Print Speed (Black) | 19 ppm |
| LCD Display | Yes |
| Depth | 12" |
| Fax Memory (Pages) | 512 |
| Speed Dial Memories | 100 |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Height | 12" |
| Network Ready | No |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 8,000 |
| Dual Access Capability | Yes |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 200 x 400 dpi |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 8.72727 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 19.5 |
| Shipping Dimensions: | 19.5" x 16.5" x 16.0" |
| Upc Code: | 00013803135459 |
| Case Cube: | 2.97917 |
| Weight: | 26.0 |
| Width/Diameter: | 16.5 |





