Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Canon® FAXPHONE L190 Laser Fax Machine, Copy/Fax/Print
Manufacturer Number: 6356B002
Number: CNM-6356B002
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CNM-6356B002 |
| Description: | Canon® FAXPHONE L190 Laser Fax Machine, Copy/Fax/Print |
| Additional Information: |
Laser fax machine copies, faxes and prints. L190 laser fax machine offers quality results whether you are faxing, printing or copying. It functions in the place of three machines. With fast features such as 33.6 kbps faxing, 26 pages per minute printing and copying and a Quick First Print Time of just 5.8 seconds, you can keep your office productive throughout the day. You can keep a comprehensive address book with the 40 one-touch speed dials and 200 coded dials.Starter cartridge
Warranty: Manufacturer's one-year limited exchange/carry in. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6356B002 |
| Manufacturer Name: | Canon U.S.A., Inc. |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Unspsc | 44101508 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year exchange/carry-in warranty. |
| Keywords | Canon, Copier, FAXPHONE L190, Fax Machine, Printer |
| Model Name/Number | FAXPHONE L190 |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Height | 14 1/10" |
| Broadcast Groups | 250 |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7 |
| Maximum Copies | 99 |
| Fax Resolution (Black) (Width x Height) | 200 x 400 dpi |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8 1/2" x 14" |
| Maximum Paper Size | 8 1/2" x 14" |
| LCD Display | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Fax Machine |
| Weight | 30 lbs |
| Secure Print Function | No |
| Power Consumption | 490W Peak |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| Remote Fax Retrieval | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 26 ppm |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 10,000 |
| Fax Memory (Pages) | 512 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Auto Duplexing Functions | |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Accepts Paper Size | Statement |
| Secure Fax (Password) | No |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Telephone Features | Distinctive Ringtone |
| LCD Display Format | 5 Lines LCD |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Handset | Yes |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| First Page Out | 5.8 sec |
| Printer Type | Laser |
| Network Ready | No |
| Width | 15 2/5" |
| Paper Input | 250 Sheet Cassette |
| Copying Speed (Black) | 26 ppm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Machine Functions | |
| Network Capable | No |
| Processor | 133 MHz |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Depth | 20 7/10" |
| One Touch Presets | 40 |
| Maximum Memory | 128 MB |
| Sorting Function | Yes |
| Speed Dial Memories | 200 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Standard Memory | 128 MB |
| Delayed Transmission | No |
| Wireless Printing | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 15.60844 |
| Height: | 14.1 |
| Length: | 20.7 |
| Shipping Dimensions: | 20.7" x 15.4" x 14.1" |
| Upc Code: | 00013803148770 |
| Case Cube: | 2.60116 |
| Weight: | 40.6 |
| Width/Diameter: | 15.4 |





