Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Canon® PIXMA iX6820 Wireless Inkjet Business Printer,
Manufacturer Number: 8747B002
Number: CNM-8747B002
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CNM-8747B002 |
| Description: | Canon® PIXMA iX6820 Wireless Inkjet Business Printer, |
| Additional Information: |
Color inkjet printer. Help your business ideas get noticed with the PIXMA iX6820 Wireless Inkjet Business Printer. The PIXMA iX6820 is the ideal office printer, able to output everything from 4" x 6" mailers to 11" x 17" spreadsheets--even big 13" x 19" presentation charts. You'll be impressed by the quality. With 9600 x 2400 maximum color dpi, it delivers exceptional printing detail. With five individual ink tanks, you'll not only get amazing color, you can replace only the color that runs out. The PIXMA iX6820 helps to streamline your productivity with exclusive, downloadable Solution Templates. Say goodbye to the hassle of having to create every document from scratch.Power cord, setup ink tanks, setup CD-ROM, manual and other documents
Warranty: Manufacturer's limited one-year warranty with InstantExchange Program; One year toll-free technical support. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 8747B002 |
| Manufacturer Name: | Canon U.S.A., Inc. |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Inkjet Printers |
| Unspsc | 44101503 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty with InstantExchange Program; One year toll-free technical support. |
| Keywords | Computers, Hardware, Peripherals, Printing, Technology |
| Width | 23" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| PC Free Printing | Yes |
| Maximum Print Speed (Color) | 10 ppm |
| Wireless Printing | Yes |
| Model Name/Number | PIXMA iX6820 |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 9,600 x 2,400 dpi |
| Borderless Printing | Yes |
| Network Capable | Yes |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Maximum Print Speed (Black) | 15 ppm |
| Printer Type | Inkjet |
| Depth | 12 3/10" |
| Operating System Compatibility | Windows® XP, Vista™, 7, 8 |
| Global Product Type | Printers-Inkjet |
| Photo Print Speed (4 x 6) | 36 sec |
| Compliance Standards | Energy Star Qualified |
| Height | 6 3/10" |
| Network Ready | Yes |
| Paper Feeder Type | Sheet Tray |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 150 |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| LCD Display | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Paper Size | 13" x 19" |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 8.64384 |
| Height: | 17.3 |
| Length: | 26.0 |
| Shipping Dimensions: | 26.0" x 10.8" x 17.3" |
| Upc Code: | 13803230260 |
| Case Cube: | 2.81125 |
| Weight: | 24.3 |
| Width/Diameter: | 10.8 |





