Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fabuloso® Antibacterial Multi-Purpose Cleaner. 48 oz. Bottle. Sparkling Citrus scent. 6 bottles/carton.
Manufacturer Number: US07171A
Number: CPC-98557
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
No Longer Available.
Ships in 2 days
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | CPC-98557 |
| Description: | Fabuloso® Antibacterial Multi-Purpose Cleaner. 48 oz. Bottle. Sparkling Citrus scent. 6 bottles/carton. |
| Additional Information: | This antibacterial multi-purpose cleaner is safe and effective for use on all hard, non-porous surfaces. It uses lactic acid as the active ingredient, which is 100% natural. It comes in a convenient, easy to pour bottle, is easy to use, and leaves no visible residue, so there is no need to rinse. This product can be used throughout residential or commercial spaces on bathroom fixtures, countertops, appliances, floors, windows, and more. It leaves a lasting fresh scent. |
| Status: | Discontinued by Manufacturer |
| Manufacturer Number: | US07171A |
| Manufacturer Name: | Colgate-Palmolive |
| Hazardous: | No |
| Capacity | 48 oz. |
| Fragrance | sparkling citrus |
| Brand | Fabuloso |
| Case count | 6 bottles |
| Supplier categories | Janitorial & Sanitation, Cleaners & Detergents, All Purpose Cleaners & Degreasers |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 47131803 |
| Keywords | Cleansers, Facilities, Kitchen, Maintenance, Restroom, Upkeep |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Physical Form | Liquid |
| Volume Capacity | 48 oz |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dirt Types | Bacteria, Inorganic Soil, Organic Soil |
| Applicable Material | Hard Non-Porous Surfaces |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Chemical Compound | (S)-Lactic Acid |
| Product Packaging | Bottle |
| Scent | Sparkling Citrus |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Application | All Purpose |
| Case Count | 6 bottles |
| Global Product Type | Multipurpose Cleaners |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 32.05949 |
| Height: | 10.3 |
| Length: | 10.8 |
| Shipping Dimensions: | 10.8" x 9.4" x 10.3" |
| Upc Code: | 10035000985573 |
| Case Cube: | 0.60513 |
| Weight: | 19.4 |
| Width/Diameter: | 9.4 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 32.05949 |
| Height: | 10.3 |
| Length: | 10.8 |
| Shipping Dimensions: | 10.8" x 9.4" x 10.3" |
| Upc Code: | 035000985576 |
| Case Cube: | 0.60513 |
| Weight: | 19.4 |
| Width/Diameter: | 9.4 |







