Number: DUR-OPT1500B12
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
No Longer Available.
Ships in 2 days
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | DUR-OPT1500B12 |
| Description: | Duracell® Optimum Batteries Alkaline AA 12/Pack |
| Additional Information: |
| Status: | Discontinued by Manufacturer |
| Manufacturer Number: | OPT1500B12PRT |
| Manufacturer Name: | Duracell |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Industrial, Electrical & Lighting, Batteries |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44111603 |
| Battery Size | AA |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Battery Type | Alkaline |
| Material(s) | Alkaline Manganese Dioxide |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Voltage | 1.5 V |
| Global Product Type | Alkaline Batteries |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| For Use With | Everyday Electronic Devices |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 28.47971 |
| Height: | 6.37 |
| Length: | 12.0 |
| Shipping Dimensions: | 12.0" x 7.12" x 6.37" |
| Upc Code: | 10041333032587 |
| Case Cube: | 0.31496 |
| Weight: | 8.97 |
| Width/Diameter: | 7.12 |
| Unit: Pallet | |
| Unit: | Pallet |
| Upc Code: | 40041333032588 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 51.72245 |
| Height: | 0.7 |
| Length: | 5.25 |
| Shipping Dimensions: | 5.25" x 6.0" x 0.7" |