Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fellowes® Lotus™ Sit-Stands Workstation 32.75" x 24.25" 5.5" to 22.5", Black
Manufacturer Number: 0007901
Number: FEL-0007901
Add item to cart:
$960.94
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-0007901 |
| Description: | Fellowes® Lotus™ Sit-Stands Workstation 32.75" x 24.25" 5.5" to 22.5", Black |
| Additional Information: |
The Lotus™ Sit Stand Workstation makes it effortless to add movement to your workday for improved wellness. Patent-pending Smooth Lift Technology™ keeps your workstation stable and makes changing positions effortless. Features 22 different height settings and 17” of vertical adjustment so you can work in a position that’s perfect for you. Innovative cord management and device charging slot allow your entire workspace to move freely with you. Arrives fully assembled - no complicated instructions, no mounting, just unpack and get started. Compatible with Fellowes® Lotus™ Dual Monitor Arm Kits. BIFMA Tested; Holds up to 35 lbs. The Lotus™ Sit-Stand Workstation makes it effortless to add movement to your workday for improved wellness. Patent-pending Smooth Lift Technology™ keeps your workstation stable and makes changing positions effortless. Features 22 different height settings and 17” of vertical adjustment so you can work in a position that’s perfect for you. Innovative cord management and device charging slot allow your entire workspace to move freely with you. Arrives fully assembled - no complicated instructions, no mounting, just unpack and get started. Compatible with Fellowes® Lotus™ Dual Monitor Arm Kit. BIFMA Tested; Holds up to 35 lbs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 0007901 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Furniture, Desks & Workstations, Sit-Stand Desks |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 56101501 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Keyboard Platform Width (Max) | 32" |
| Worksurface/Base Color | Black |
| Compliance Standards | BIFMA Tested |
| Lift Range (Max) | 17" |
| Number of Drawers | 0 |
| Global Product Type | Sit/Stand Desk-Mounted Adjustable-Height Desks |
| Pedestal Count | 0 |
| Screen Weight (Max) | 35 lb |
| Worksurface Depth | 8" |
| Keyboard/Mouse Platform Color | Black |
| Screen Size (Max) | 24" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth (Max) | 24.25" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Keyboard Platform Depth (Max) | 12" |
| Worksurface Width | 32" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Overall Height (Min) | 5.5" |
| Overall Width (Max) | 32.75" |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Color Family | Black |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | Yes |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Overall Height (Max) | 22.5" |
| Weight (Fully Assembled) | 50 lb |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Series Name | Fellowes® Lotus™ |
| Product Compostability Indicator | N |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.32106 |
| Height: | 13.5 |
| Length: | 40.75 |
| Shipping Dimensions: | 40.75" x 32.75" x 13.5" |
| Upc Code: | 50043859716369 |
| Case Cube: | 10.42627 |
| Weight: | 24.2 |
| Width/Diameter: | 32.75 |





