Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® Powershred® LX45 Cross-Cut Shredder 8 Manual Sheet Capacity
Manufacturer Number: 4400201
Number: FEL-4400201
Add item to cart:
$209.71
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-4400201 |
| Description: | Fellowes® Powershred® LX45 Cross-Cut Shredder 8 Manual Sheet Capacity |
| Additional Information: |
Elevated design that brings distinction to any environment. Shreds 8 sheets per pass into 5 /32" x 1 15/32" cross-cut particles (security level P-4). Also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, and unopened junk mail. Patented SafeSense Technology stops shredding when hands touch the paper opening for superior protection. Shreds up to 6 minutes before a 20-minute cool down period is needed. 4.4-gallon bin with easy lift-off head. The Powershred® LX45 Cross-Cut Shredder is a reliable desk side shredder for personal use. It's elevated and sophisticated design brings distinction to any work or home office environment. The patented Safety Lock feature disables the shredder for added safety protection and peace of mind. The LX45 shreds 8 sheets per pass into 5 /32" x 1 15/32" cross-cut particles (Security Level P-4) and safely shreds staples, paper clips, and plastic credit cards. Its 4.4 gallon waste bin with easy lift-off head holds over 250 shredded sheets. Designed for individual use, the LX45 shreds for up to 6 minutes before a 20 minute cool down period is needed. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4400201 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: one year for machine, five years for cutters. |
| Color(s) | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Daily Usage Level | Light |
| Throat Width | 9" |
| Separate Slots | No |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1 15/32" |
| Specialty Shredding | Credit Cards, Junk Mail, Paper Clips, Staples |
| Horsepower | 0.4 hp |
| Depth | 8.69" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | cUL Listed, UL Listed |
| Product Compostability Indicator | N |
| Width | 12.19" |
| Sheet Capacity | 8 Manual |
| Height | 12.19" |
| Shredder Run Time | 6 min On/20 min Off |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Wastebin Capacity | 4.4 gal |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Throughput (Sheets X Speed) | 96 |
| Shredder Type | 8 Manual Cross-Cut |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 12 ft/min |
| Model Name/Number | Powershred® LX45 |
| Wastebin Included | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 16 |
| Density: | 9.49179 |
| Height: | 15.56 |
| Length: | 19.5 |
| Shipping Dimensions: | 19.5" x 13.5" x 15.56" |
| Upc Code: | 50043859764001 |
| Case Cube: | 2.37047 |
| Weight: | 22.5 |
| Width/Diameter: | 13.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 11.88435 |
| Height: | 10.82 |
| Length: | 15.94 |
| Shipping Dimensions: | 15.94" x 14.75" x 10.82" |
| Upc Code: | 043859764006 |
| Case Cube: | 0.92727 |
| Weight: | 11.02 |
| Width/Diameter: | 14.75 |





