Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® Powershred® LX65 Cross-Cut Shredder 10 Manual Sheet Capacity
Manufacturer Number: 4400301
Number: FEL-4400301
Add item to cart:
$233.26
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-4400301 |
| Description: | Fellowes® Powershred® LX65 Cross-Cut Shredder 10 Manual Sheet Capacity |
| Additional Information: |
Elevated design that brings distinction to any environment. Shreds 10 sheets per pass into 5 /32" x 1 9/16" cross-cut particles (security level P-4). Also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, and unopened junk mail. Patented SafeSense Technology stops shredding when hands touch the paper opening for superior protection. Shreds up to 6 minutes before a 20-minute cool down period is needed. 6-gallon bin with easy lift-off head. The Powershred® LX65 Cross-Cut Shredder is a reliable desk side shredder for personal use. It's elevated and sophisticated design brings distinction to any work or home office environment. The patented SafeSense Technology feature automatically stops the machine from shredding if hands or paws touch the paper entry, providing superior protection and peace of mind. The LX65 shreds 10 sheets per pass into 5 /32" x 1 9/16" cross-cut particles (Security Level P-4) and safely shreds staples, paper clips, and plastic credit cards. Its 6 gallon waste bin with easy lift-off head holds over 300 shredded sheets. Designed for individual use, the LX65 shreds for up to 6 minutes before a 20 minute cool down period is needed. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4400301 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: one year for machine, five years for cutters. |
| Shredder Run Time | 6 min On/20 min Off |
| Horsepower | 0.45 hp |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Daily Usage Level | Light |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Compliance Standards | cUL Listed, UL Listed |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Model Name/Number | Powershred® LX65 |
| Specialty Shredding | Credit Cards, Junk Mail, Paper Clips, Staples |
| Throughput (Sheets X Speed) | 70 |
| Wastebin Included | Yes |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Product Compostability Indicator | N |
| Color(s) | Black |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Shredder Type | 10 Manual Cross-Cut |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Width | 9.19" |
| Sheet Capacity | 10 Manual |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Height | 15.88" |
| Separate Slots | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1 9/16" |
| Depth | 14.5" |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Throat Width | 9" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 7 ft/min |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 16 |
| Density: | 8.57094 |
| Height: | 17.38 |
| Length: | 21.19 |
| Shipping Dimensions: | 21.19" x 15.81" x 17.38" |
| Upc Code: | 50043859764018 |
| Case Cube: | 3.36953 |
| Weight: | 28.88 |
| Width/Diameter: | 15.81 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 8.40656 |
| Height: | 11.25 |
| Length: | 16.69 |
| Shipping Dimensions: | 16.69" x 16.56" x 11.25" |
| Upc Code: | 043859764013 |
| Case Cube: | 1.52262 |
| Weight: | 12.8 |
| Width/Diameter: | 16.56 |





