Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® Powershred® LX85 Cross-Cut Shredder 12 Manual Sheet Capacity
Manufacturer Number: 4400401
Number: FEL-4400401
Product Details |
|---|
| Product Details: |
| Number: | FEL-4400401 |
| Description: | Fellowes® Powershred® LX85 Cross-Cut Shredder 12 Manual Sheet Capacity |
| Additional Information: |
Elevated design that brings distinction to any environment. Shreds 12 sheets per pass into 5 /32" x 1 9/16" cross-cut particles (security level P-4). Also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, and unopened junk mail. Patented SafeSense Technology stops shredding when hands touch the paper opening for superior protection. Shreds up to 20 minutes before a 30-minute cool down period is needed . Convenient 5-gallon pull-out waste bin. The Powershred® LX85 Cross-Cut Shredder is a reliable desk side shredder for personal use. It's elevated and sophisticated design brings distinction to any work or home office environment. The patented SafeSense Technology feature automatically stops the machine from shredding if hands or paws touch the paper entry, providing superior protection and peace of mind. The LX85 shreds 12 sheets per pass into 5 /32" x 1 9/16" cross-cut particles (Security Level P-4) and safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, and unopened junk mail. Its convenient, 5 gallon pull-out waste bin holds over 250 shredded sheets. Designed for individual use, the LX85 shreds for up to 20 minutes before a 30 minute cool down period is needed. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4400401 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: one year for machine, five years for cutters. |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Black |
| Throat Width | 9 |
| Daily Usage Level | Light |
| Depth | 13.43" |
| Specialty Shredding | Credit Cards, Junk Mail, Paper Clips, Staples |
| Separate Slots | No |
| Horsepower | 0.4 hp |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1 9/16" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | cUL Listed, UL Listed |
| Product Compostability Indicator | N |
| Height | 19.5" |
| Width | 9.5" |
| Sheet Capacity | 12 Manual |
| Shredder Run Time | 20 min On/30 min Off |
| Recommended Shred Bags 1 | Fellowes® 36052 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wastebin Capacity | 5 gal |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Shredder Type | 12 Manual Cross-Cut |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Throughput (Sheets X Speed) | 84 |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 7 ft/min |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Model Name/Number | Powershred® LX85 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Wastebin Included | Yes |
| Unit: Carton |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 16 |
| Density: | 10.49622 |
| Height: | 11.63 |
| Length: | 17.94 |
| Shipping Dimensions: | 17.94" x 15.38" x 11.63" |
| Upc Code: | 043859764020 |
| Case Cube: | 1.73491 |
| Weight: | 18.21 |
| Width/Diameter: | 15.38 |





