Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® Powershred® 60 MC Micro-Cut Shredder 60MC 10 Sheet Capacity
Manufacturer Number: 4921002
Number: FEL-4921002
Add item to cart:
$386.76
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-4921002 |
| Description: | Fellowes® Powershred® 60 MC Micro-Cut Shredder 60MC 10 Sheet Capacity |
| Additional Information: |
Shreds 10 sheets per pass into 5/32" x 1/2" micro-cut particles (Security Level P-4) for superior security. Provides powerful desk side shredding and, in addition to paper, can also shred staples, paper clips and credit cards. Auto Reverse feature stops and reverses paper if a jam occurs, helping to reduce jams and frustration. Quiet Operation minimizes noise to reduce distractions in shared workspaces. Patented Safety Lock disables shredder for added safety protection. Shreds continuously for up to seven minutes before a cool down period is needed allowing you to complete medium-sized shredding jobs in one sitting. 5-gal pull-out bin keeps shreds contained and workspaces clean. The Fellowes Microshred 60Mc Micro-Cut features a patented Safety Lock that disables the shredder for added safety protection. With an attractive design, this auto feed machine can handle a variety of different paper types and sizes. You can simply load up to 10 sheets of paper per pass, and your documents will be shredded into tiny 1,257 micro-cut particles with high-Security Level P-4 particles in less than seven minutes. A Jam Prevention system automatically stops and reverses paper if a jam occurs, preventing shredding interruptions while SilentShred enhances usage in any quiet office. There is also a manual feed system to destroy credit cards, folded paper, and junk mail. Use it to shred high volumes of bank statements, utility bills, and letters. With a spacious 5-gal pull-out bin, it shreds documents into micro-cut particles and eliminates the need for frequent emptying. Built to last with solid steel cutters, this powerful motor is engineered to outperform the competition in any office or home environment. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4921002 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: one year for machine, five years for cutters. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Wastebin Included | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Throat Width | 9" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Model Name/Number | Powershred® 60MC |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Depth | 10.44" |
| Height | 18.75" |
| Daily Usage Level | Light |
| Shredder Run Time | 7 min |
| Jam Prevention | Yes |
| Separate Slots | No |
| Width | 13.75" |
| Wastebin Capacity | 5 gal |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Sheet Capacity | 10 Manual |
| Global Product Type | Micro-Cut Shredders |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Cut Type | Micro-Cut |
| Specialty Shredding | Credit Cards, Paper Clips, Staples |
| Shredder Type | 10 Manual Micro-Cut |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1/2" |
| Color(s) | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Jam Free Feature | Auto Reverse |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.91944 |
| Height: | 11.4 |
| Length: | 17.2 |
| Shipping Dimensions: | 17.2" x 15.1" x 11.4" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.71343 |
| Weight: | 23.85 |
| Width/Diameter: | 15.1 |





