Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® AutoMax™ 550C Auto Feed Cross-Cut Shredder 550 Auto/14 Manual Sheet Capacity
Manufacturer Number: 4963001
Number: FEL-4963001
Add item to cart:
$3,036.99
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-4963001 |
| Description: | Fellowes® AutoMax™ 550C Auto Feed Cross-Cut Shredder 550 Auto/14 Manual Sheet Capacity |
| Additional Information: |
AutoMax® offers a truly walk away shredding experience, automatically shredding stacks of paper with wrinkles, staples, and even paper clips. Simply load the drawer, press start, and walk away. Continuously shreds up to 550 sheets automatically or 14 sheets manually. AccuFeed™ System provides fast automatic shredding. Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs. SilentShred™ offers ultra-quiet performance for shared workspaces. Energy saving Sleep Mode feature shuts down the shredder after two minutes of inactivity. Innovative touch screen technology with back-lit LEDs. Shreds documents into 5/32” x 1 1/2" cross-cut particles (Security Level P-4). Safely shreds CDs/DVDs, credit cards, staples, paper clips and junk mail. 22-gallon removable corrugated bin. This shredder can automatically shred up to 550 sheets of paper with the touch of a button or manually shred up to 14 sheets into 397 (5/32" x 1 1/2"; Security Level P-4) cross-cut particles. This machine also safely shreds CDs/DVDs, credit cards, staples, paper clips and junk mail. It is equipped with AccuFeed™ Technology providing fast automatic shredding for increased productivity. Simply load the drawer, push the button and walk away. For jam prevention, this machine uses auto reverse technology which automatically stops and reverses the paper if a jam occurs. Also, the SilentShred™ Technology and energy saving sleep mode system allow this machine to integrate easily to any environment. With the ability to shred continuously, it is ideal for shared use and includes a 22-gallon removable basket. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 4963001 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: two years for machine, 20 years for cutters. |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 11 ft/min |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet Capacity | 550 Auto, 14 Manual |
| Recommended Shredder Users | 3 to 5 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Throat Width | 9" |
| Throughput (Sheets X Speed) | 6,050 |
| Package Includes | Sample Oil, Shredder Bags, Operating Manual, Waste Bin |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Color(s) | Black |
| Height | 35.06" |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Compliance Standards | cUL Approved, UL Listed |
| Recommended Shred Bags 1 | Fellowes® 36054 |
| Separate Slots | Yes |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Green Information | Energy-saving Sleep Mode. |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Daily Usage Level | Heavy |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1 1/2" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 17.38" |
| Model Name/Number | AutoMax™ 550C |
| Jam Free Feature | Auto Reverse |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Jam Prevention | Yes |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Shredder Type | 550 Auto Cross-Cut, 14 Manual Cross-Cut |
| Depth | 22.75" |
| Horsepower | 1.53 hp |
| Wastebin Capacity | 22 gal |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Specialty Shredding | CDs/DVDs, Credit Cards, Junk Mail, Paper Clips, Staples |
| Shredder Run Time | Continuous |
| Product Compostability Indicator | N |
| Wastebin Included | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.28383 |
| Height: | 20.0 |
| Length: | 39.3 |
| Shipping Dimensions: | 39.3" x 26.0" x 20.0" |
| Upc Code: | 043859727759 |
| Case Cube: | 15.89757 |
| Weight: | 84.0 |
| Width/Diameter: | 26.0 |





