Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® Powershred® LX200 Micro Cut Shredder Micro-Cut 12 Manual Sheet Capacity, White
Manufacturer Number: 5015101
Number: FEL-5015101
Add item to cart:
$427.99
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-5015101 |
| Description: | Fellowes® Powershred® LX200 Micro Cut Shredder Micro-Cut 12 Manual Sheet Capacity, White |
| Additional Information: |
100% Jam Proof™ System automatically detects and powers through tough jobs to prevent jams instead of just reversing them. This heavy-duty shredder can shred 12 pages and speed through the toughest jobs including staples, paper clips, credit cards, junk mail and more. SafeSense?Protection?keeps hands and pets safe thanks to intuitive, patented technology that stops shredding when hands or paws touch the paper entry—no unplugging or locking necessary. Efficiency Meter?indicates the ideal number of sheets that can be shredded at a time. Bin Full Indicator lets you know when the bin is nearly full and when it needs to be emptied. P-4 Micro-Cut Shredder?keeps your most confidential documents secure, shredding approximately 1,257 particles per sheet. Continuous shreds for up to 10 minutes, allowing personal shred jobs to be completed quickly and effeciently. 100+ years of innovation and driven by a commitment to quality, Fellowes is dedicated to developing solutions to help you be at your best. Also shreds credit cards, paper clips and staples. The LX200 features a patented 100% Jam Proof™ System that automatically detects and powers through jams so you don't have to. Shred up to 12 sheets per pass into small micro-cut particles (5/32" x 1/2"; Security Level P-4) for enhanced protection. Includes SafeSense® Technology, which automatically monitors and immediately stops shredding when hands or pets are too close. The LX200 shreds continuous for up to 10 minutes so personal shred jobs can be completed in one sitting. SilentShred™ offers ultra-quiet performance for shared workspaces. The six-gallon pull-out waste bin keeps shredded particles contained so workspaces remain clean. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5015101 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: two years for machine, seven years for cutters. |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | White |
| Throat Width | 9" |
| Daily Usage Level | Light |
| Jam Prevention | Yes |
| Depth | 14" |
| Specialty Shredding | Credit Cards, Paper Clips, Staples |
| Separate Slots | No |
| Horsepower | 0.63 hp |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1/2" |
| Jam Free Feature | 100% Jam Proof™ System |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Height | 20.75" |
| Width | 10" |
| Sheet Capacity | 12 Manual |
| Shredder Run Time | 10 min On/15 min Off |
| Recommended Shred Bags 1 | Fellowes® 36052 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Shredder Type | 12 Manual Micro-Cut |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Throughput (Sheets X Speed) | 84 |
| Global Product Type | Micro-Cut Shredders |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Cut Type | Micro-Cut |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 7 ft/min |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Model Name/Number | Powershred® LX200 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Wastebin Included | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.20174 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 24.0 |
| Shipping Dimensions: | 24.0" x 16.5" x 13.0" |
| Upc Code: | 043859748570 |
| Case Cube: | 2.29518 |
| Weight: | 25.71 |
| Width/Diameter: | 16.5 |





