Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® Powershred® LX210 Micro Cut Shredder Micro-Cut 16 Manual Sheet Capacity, Black
Manufacturer Number: 5015201
Number: FEL-5015201
Add item to cart:
$450.99
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-5015201 |
| Description: | Fellowes® Powershred® LX210 Micro Cut Shredder Micro-Cut 16 Manual Sheet Capacity, Black |
| Additional Information: |
100% Jam Proof System automatically detects and powers through tough jobs to prevent jams instead of just reversing them. This heavy-duty shredder can shred 16 pages and speed through the toughest jobs including staples, paper clips, credit cards, junk mail and more. SafeSense?Protection?keeps hands and pets safe thanks to intuitive, patented technology that stops shredding when hands or paws touch the paper entry—no unplugging or locking necessary. Efficiency Meter?indicates the ideal number of sheets that can be shredded at a time. Bin Full Indicator lets you?know when the bin is nearly full and when it needs to be emptied. P-4 Micro-Cut Shredder?keeps your most confidential documents secure, shredding approximately 1,257 particles per sheet. 100+ years of innovation and?driven by a commitment to quality, Fellowes is dedicated to developing solutions to help you be at your best. Seven-gallon pull-out waste bin keeps shreds contained and workspaces clean. Also shreds credit cards, paper clips, staples and unopened junk mail. The LX210 features a patented 100% Jam Proof™ System that automatically detects and powers through jams so you don't have to. Shred up to 16 sheets per pass into small micro-cut particles (5/32" x 1/2"; Security Level P-4) for enhanced protection. Includes SafeSense® Technology, which automatically monitors and immediately stops shredding when hands or pets are too close. The LX210 shreds continuous for up to 20 minutes so medium-sized shred jobs can be completed in one sitting. SilentShred™ offers ultra-quiet performance for shared workspaces. The 7-gallon pull-out waste bin keeps shredded particles contained so workspaces remain clean. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5015201 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: two years for machine, seven years for cutters. |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Black |
| Throat Width | 9" |
| Daily Usage Level | Light |
| Jam Prevention | Yes |
| Depth | 14.25" |
| Specialty Shredding | Credit Cards, Junk Mail, Paper Clips, Staples |
| Separate Slots | No |
| Horsepower | 0.77 hp |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1/2" |
| Jam Free Feature | 100% Jam Proof™ System |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Height | 21" |
| Width | 11.25" |
| Sheet Capacity | 16 Manual |
| Shredder Run Time | 20 min On/15 min Off |
| Recommended Shred Bags 1 | Fellowes® 36052 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wastebin Capacity | 7 gal |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Shredder Type | 16 Manual Micro-Cut |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Throughput (Sheets X Speed) | 112 |
| Global Product Type | Micro-Cut Shredders |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Cut Type | Micro-Cut |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 7 ft/min |
| Model Name/Number | Powershred® LX210 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Wastebin Included | Yes |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.84454 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 24.0 |
| Shipping Dimensions: | 24.0" x 15.81" x 13.0" |
| Upc Code: | 043859748587 |
| Case Cube: | 2.61475 |
| Weight: | 36.2 |
| Width/Diameter: | 15.81 |





