Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Technology > Shredders & Accessories > Shredders
Fellowes® Powershred® LX180 16-Sheet Cross-Cut Shredder 16 Manual Sheet Capacity
Manufacturer Number: 5501601
Number: FEL-5501601
Product Details |
|---|
| Product Details: |
| Number: | FEL-5501601 |
| Description: | Fellowes® Powershred® LX180 16-Sheet Cross-Cut Shredder 16 Manual Sheet Capacity |
| Additional Information: |
IntelliBar with patented responsive technology provides next generation responsiveness for superior shredding performance. 100% Jam Proof System automatically detects and powers through tough jobs for frustration-free shredding. Efficiency Meter indicates the potential for increased sheet capacity in real-time to maximize productivity. Integrated SafeSense Technology stops shredding when hands or paws touch the paper entry. Shreds 16 sheets of paper per pass into small cross-cut particles for enhanced security. Also shreds staples, paper clips, credit cards and unopened junk mail. Shreds continuously for up to 20 minutes. The Fellowes LX180 cross-cut shredder is thoughtfully designed and includes the groundbreaking new IntelliBar feature with patented responsive technology that is 100% Jam Proof, allowing you to shred safely and quietly with maximum protection, productivity and convenience. Effortlessly power through paper jams with 100% Jam Proof technology. Monitor real time performance with bin full and runtime indicators. Optimize how many sheets to feed at one time with the efficiency meter. The integrated patented SafeSense technology keeps shredding safe and accident free, especially around children and pets and leverages an elevated design that brings distinction to any work environment. The LX180 shreds 16 sheets of paper per pass into small cross-cut particles for enhanced security (Security Level P-4). In addition to paper, it also destroys staples, paper clips and plastic credit cards. The LX180 shreds continuously for up to 20 minutes allowing you to complete your shredding job in one sitting. Includes spacious 6 gallon pull-out bin that holds over 400 shredded sheets. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5501601 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Office, Shredders & Accessories, Shredders |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 44101603 |
| Warranty | Manufacturer's limited warranty: two years for machine, seven years for cutters. |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 10 ft/min |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet Capacity | 16 Manual |
| Recommended Shredder Users | 1 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Throat Width | 9" |
| Throughput (Sheets X Speed) | 160 |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Color(s) | Black |
| Height | 14.13" |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Compliance Standards | cUL Listed, UL Listed |
| Recommended Shred Bags 1 | Fellowes® 36052 |
| Separate Slots | No |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Daily Usage Level | Medium |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 1 3/8" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 21.06" |
| Model Name/Number | Powershred® LX180 |
| Jam Free Feature | 100% Jam Proof™ System |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Jam Prevention | Yes |
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Shredder Type | 16 Manual Cross-Cut |
| Depth | 11.69" |
| Horsepower | 0.77 hp |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Specialty Shredding | Credit Cards, Junk Mail, Paper Clips, Staples |
| Shredder Run Time | 20 min |
| Product Compostability Indicator | N |
| Wastebin Included | Yes |
| Unit: Carton |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 18 |
| Density: | 10.68484 |
| Height: | 9.75 |
| Length: | 24.13 |
| Shipping Dimensions: | 24.13" x 16.13" x 9.75" |
| Upc Code: | 043859763757 |
| Case Cube: | 2.9715 |
| Weight: | 31.75 |
| Width/Diameter: | 16.13 |





