Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Fellowes® Callisto™ Laminators 125 12" Max Document Width, 5 mil Thickness
Manufacturer Number: 5729101
Number: FEL-5729101
Add item to cart:
$419.98
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | FEL-5729101 |
| Description: | Fellowes® Callisto™ Laminators 125 12" Max Document Width, 5 mil Thickness |
| Additional Information: |
Rapid 1 minute warm-up with InstaHeat Technology. Rapid laminating speed up to 19"/minute. HotSwap Technology allows users to change between different pouch thicknesses without waiting. Hot lamination for 3 or 5-mil pouches as well as cold pouches. The reverse mode disengages pouch for re-centering or removal. Auto Shut off saves energy and prevents overheating when not in use. Includes laminating starter kit. Designed for small office applications the Callisto 95 laminator features HotSwap Technology allows users to change between different pouch and document thicknesses without waiting. Enjoy hot lamination for 3 or 5-mil pouches as well as cold pouches. The reverse mode disengages pouch for re-centering or removal. 9 1/2" entry width accommodates multiple document sizes. Improved rapid 1 minute warm-up with InstaHeat Technology gets you laminating sooner. Rapid laminating speed up to 19"/minute. Auto shut-off prevents overheating when not in use. Includes laminating starter kit. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 5729101 |
| Manufacturer Name: | Fellowes |
| Supplier categories | Technology, Laminator & Laminator Supplies, Laminators |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44102801 |
| Keywords | Displays, Education, FELLOWES MFG. CO., Fellowes®, Laminators, Schools, Signage, Teachers |
| Package Includes | (1) ImageLast™ Starter Kit, (10) 3 mil 8.5 x 11 Pouches |
| Warm-Up Time | 5 min |
| Compliance Standards | cUL Listed, UL Listed |
| Special Features | Callisto™ 125 Laminator—12.5" entry width. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Electric/Manual/Battery | Electric |
| Laminating Speed | 15" per min |
| Height | 4.25" |
| Auto Shut-Off | Y |
| Use Rating | Moderate |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Thermal Pouch Laminators |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 22.5" |
| Laminator Supply Type | Hot/Cold |
| Anti-Jam Features | Manual Reverse |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Adjustability Features | Four Temperature Settings |
| For Use With | 3 to 5 mil Pouches |
| Frequency | 60 Hz |
| Maximum Document Thickness | 5 mil |
| Depth | 6.25" |
| Maximum Document Size | 12" |
| Voltage | 120 V |
| Portable | Y |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 9.46942 |
| Height: | 6.4 |
| Length: | 26.4 |
| Shipping Dimensions: | 26.4" x 7.1" x 6.4" |
| Upc Code: | 043859610242 |
| Case Cube: | 0.68642 |
| Weight: | 6.5 |
| Width/Diameter: | 7.1 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Unit Pack: | 18 |
| Density: | 34.03636 |
| Height: | 6.0 |
| Length: | 13.75 |
| Shipping Dimensions: | 13.75" x 8.0" x 6.0" |
| Upc Code: | 50043859610247 |
| Case Cube: | 0.38194 |
| Weight: | 13.0 |
| Width/Diameter: | 8.0 |





